Beşinci sınıf öğrencilerinin okumaya yönelik tutum ve alışkanlıkları ile yaratıcı okuma algılarının incelenmesi
Examination of fifth grade students' attitudes and habits towards reading and perceptions of creative reading according to various variables and relationships between them
- Tez No: 898646
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜNER BERKANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, beşinci sınıf öğrencilerinin okumaya yönelik tutum ve alışkanlıkları ile yaratıcı okumaya yönelik algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini 2021-2022 bahar yarıyılında, Kahramanmaraş ili merkez Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinde özel ortaokul ve devlet ortaokullarında öğrenim gören beşinci sınıf öğrencileri, örneklemini ise kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılarak belirlenen 637 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülen araştırmada veriler“Okumaya Yönelik Tutum ve Alışkanlık Ölçeği”,“Yaratıcı Okumaya Yönelik Algı Ölçeği”ve“Kişisel Bilgiler Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılarak betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve pearson korelasyon analizi testleri yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar; beşinci sınıf öğrencilerinin okumaya yönelik tutum ve alışkanlıklarının ortalamanın üzerinde olduğu, kadın öğrencilerin okumaya yönelik tutum ve alışkanlıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Babası üniversite mezunu olan öğrencilerin okumaya yönelik olumsuz tutum ve alışkanlıklarının yüksek olduğu, düzenli günlük tutan, haftada birden çok kitap okuyan beşinci sınıf öğrencilerinin okumaya yönelik tutum ve alışkanlıklarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Anne eğitim durumu, evde kitaplık bulunma durumu, evde çalışma odası bulunma durumu değişkenlerinin beşinci sınıf öğrencilerinin okumaya yönelik tutum ve alışkanlıkları üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Beşinci sınıf öğrencilerinin yaratıcı okumaya yönelik algılarının ortalamanın üzerinde olduğu; anne ve babası üniversite mezunu olan, düzenli günlük tutan, haftada birden çok kitap okuyan ve evde çalışma odası bulunan beşinci sınıf öğrencilerinin yaratıcı okumaya yönelik algılarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet ve evde kitaplık bulunma durumu değişkenlerinin beşinci sınıf öğrencilerinin yaratıcı okumaya yönelik algıları üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Beşinci sınıf öğrencilerinin okumaya yönelik tutum ve alışkanlıkları ile yaratıcı okumaya yönelik algıları arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between fifth-grade students' attitudes and habits towards reading and their perceptions towards creative reading. The population of the research consists of 5th-grade students studying in private secondary and public secondary schools in Kahramanmaraş province center, Onikişubat and Dulkadiroğlu districts in the spring semester of 2021-2022 and the sample consists of 637 fifth-grade students determined by using convenience sampling method. The research was conducted by using relational survey model as one of the quantitative research methods. The data were obtained via“Attitudes and Habits Scale Towards Reading”,“Perceptions Towards Creative Reading Scale”and“Personal Information Form”. In the analysis of the data obtained, descriptive statistics, independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson's correlation analysis tests were performed by using the SPSS 22 program. The results obtained from the research show that the fifth-grade students' level of attitudes and habits towards reading are above the average, and female students' attitudes and habits towards reading are higher than male students. It is determined that students whose fathers have university graduate have high levels of negative attitudes and habits towards reading, and fifth-grade students who keep a regular diary and read more than one book a week have high levels of attitudes and habits towards reading. It is concluded that the variables of the mother's education status, having a library at home, and having a study room at home don't have a determining effect on the fifth-grade students' attitudes and habits levels towards reading. It is found that the fifth-grade students' perception levels towards creative reading are above the average. Besides, the fifth-grade students whose parents are university graduates, keep a regular diary, read more than one book a week, and have a study room at home, have higher perception levels towards creative reading. It is concluded that the variables of gender and having a library at home don't have a significant effect on the fifth-grade students' perceptions of towards creative reading. There is a positive and low-level significant relationship between the fifth-grade students' attitudes and habits towards reading and their perception levels towards creative reading.