Finansal planlama aracı olarak nakit bütçeleri ve kredi değerlendirmesinde kullanımı (Aşkale Çimento Sanayii T.A.Ş.'de bir uygulama
Cash budgets as a means of financial planning and their usage in the evaluation of credits
- Tez No: 89865
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ METİN TÜRKO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ FİNANSAL PLANLAMA ARACI OLARAK NAKİT BÜTÇELERİ VE KREDİ DEĞERLENDİRİLMESİNDE KULLANIMI (AŞKALE ÇİMENTO SANAYİİ T.A.Ş.'DE BİR UYGULAMA) Nilgün BULUCU Danışman: Prof.Dr. R. Metin TÜRKO 1999 s.139 Jüri: Prof.Dr. R.Metin TÜRKO Jüri: Jüri: İşletmeler faaliyetlerini ancak finansal planlama ile çok daha sağlıklı yürütebilmektedirler. Finans yöneticileri, finansal planlamada nakit akımları yöntemlerinden ve nakit bütçelerinden yararlanmaktadırlar. Nakit yönetiminde işletmenin geçmiş yıllardaki finansal tabloları veri olarak kullanılmaktadır. Yöneticiler, gelecek dönem için yapacakları finansal planlamada, geçmiş yıllardaki nakit akımları ve faaliyet sonuçları ile ilgili verileri kullanarak çalışmalarını yürütmektedirler. Yapılan ön çalışmalar sonrasında, işletmenin gelecek dönemdeki finansal planlamasında nakit darlığı veya fazlalığı olabileceği tahmin edilebilmektedir. Nakit ihtiyacının oluşması durumunda ise çeşitli yöntemler ile nakit ihtiyacı karşılanmaya çalışılmaktadır. Nakit ihtiyacının çoğunlukla banka kredileri ile karşılanması yolu tercih edilmektedir. Bu durumda bankalar, işletmenin kredi değerliliğini belirlemeye çalışacaklardır. Kredi değerlendirmesi ile işletmenin, kredi talebine olumlu veya olumsuz yanıt verilmektedir. Yapılan bu çalışmada, işletmelerin finansal planlama yöntemleri, nakit akımları yönteminin finansal planlamada kullanılışı, kredi talebi karşısında bankaların izledikler süreçler ve kullandıkları analiz teknikleri hakkında araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis CASH BUDGETS AS A MEANS OF FINANCIAL PLANNING AND THEIR USAGE IN THE EVALUATION OF CREDITS Nilgün BULUCU Supervisor: Prof.Dr. Ruhi Metin TÜRKO 1999 s.139 Jury: Prof.Dr. RMetin TÜRKO Jury: Jury: Businesses can carry out their activities in a sound way only by means of financial planning. Finance managers get use of cash budgets in financial planning. Financial figures of the previous years of the business are used as data in cash management. Managers carry out their activites by using the related data about the previous cash flows and activity results for the financial planing to be done for future period. Whether there will be a cash shortage or surplus in the financial planning of the business for the future period can be estimated after the pre-studies done. In case of a cash need, it is met by means of various methods. It is generally preferred to meet the cash need through bank credits. In such a condition, banks try to determine the credibility of the business. By means of creditibility evaluation, a positive or negative response is given to the credit demand of the business. In this study, the financial planning methods of the businesses, the usage of cash flow methods in financial planning, the process the banks follow in case of credit demand and the analysis technigues they use are tried to be given