Suşehri havzassının coğrafi etüdü
The geographical study of the Suşehri basin
- Tez No: 89866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 474
Özet
II ÖZET DOKTORA TEZÎ SUŞEHRİ HAVZASI'NIN COĞRAFÎ ETÜDÜ Adem BAŞIBÜYÜK Tez Danışmanı: Doç. Dr. Hakkı YAZICI 1999, Sayfa: 453 Jüri: Doç. Dr. Hakkı YAZICI Araştırma sahamızı oluşturan Suşehri Havzası Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümünde yer almaktadır. Çalışmamız havza içerisinde yer alan Suşehri, Akıncılar ve Gölova ilçelerinin idarî sınırını kapsamaktadır. Yüzölçümü 1665 km2 olan çalışma sahası, doğudan Refahiye (Erzincan), kuzeyden Çamoluk ve Şebinkarahisar (Giresun), batıdan Koyulhisar (Sivas) ve güneyden Zara ile imranlı (Sivas) ilçeleri ile komşudur. Kuzey Anadolu Tektonik Birliği içerisinde yer alan Suşehri Havzası'mn tabanını meydana getiren Suşehri Ovası, Kuzey Anadolu Fayı'na bağlı olarak oluşmuştur. Deniz seviyesinden yüksekliği 900-1000 m arasında değişen ovanın yüzölçümü 125 km2 olup, bu alanın yaklaşık 30 km2 kadar bir kısmı Kılıçkaya Baraj Gölü tarafından işgal edilmiştir. Yıllık ortalama sıcaklığın 10.3 °C ve yıllık ortalama yağışın 409.9 mm olduğu araştırma sahasında İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinin karasal iklim şartlan yaşanmaktadır. Araştırma sahasının sulan, Karadeniz'e dökülen akarsulardan Yeşilırmak'ın en önemli kolu olan Kelkit Çayı vasıtasıyla drene edilir. Kelkit Çayı üzerinde bulunanIll Kılıçkaya ve Çamlıgöze Baraj lan ile doğuda Çobanlı Deresinden alınan sularla inşa edilen Gölova Barajı, bölge ekonomisinin yanında, ulusal ekonomiye de önemli katkı sağlamaktadır. Yeşilırmak Havzası'nın genelinde olduğu gibi araştırma sahasında da kahverengi orman topraklan yaygındır. Karadeniz Bölgesi ile iç bölgeler arasında tam bir geçiş sahası durumunda olan Suşehri Havzası ve çevresinde yan nemli iğne yapraklı ormanlar, kuru ormanlar, antropojen stepler ve alpin çayır formasyonlan yer almaktadır. Araştırma sahasında 3 ilçe, 1 bucak ve 129 köy yerleşmesi bulunmaktadır. Akıncılar ve Gölova 1990 yılma kadar Suşehri'ne bağlı bucak merkezleri iken, bu tarihten sonra ilçe statüsüne kavuşmuşlardır. Üç ilçenin 1997 nüfus sayınıma göre toplam nüfusu 58609 olup, bu nüfusun %46'sı (26814) sahadaki tek şehir yerleşmesi olan Suşehri'nde %54'ü (31795) ise kırsal yerleşmelerde yaşamaktadır. Yörede ekip-biçme ve hayvancılık nüfusun en önemli faaliyet alanım meydana getirir. Şehir ve kasaba yerleşmelerinde ise hizmetler sektörü, geçim kaynaklan içerisinde önemli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DOCTORAL THESIS THE GEOGRAPHICAL STUDY OF THE SUŞEHRİ BASIN Adem BAŞIBÜYÜK Supervisor: Assoc. Prof. Hakkı YAZICI 1999, Pages: 453 Jury: Assoc. Prof. Hakkı YAZICI The Basın of Suşehri, which formed our searchig field, occupies in the department of The East Black Sea of The Black Sea District. Our study comprises the administrative boundary of the towns of Suşehri, Akıncılar and Gölova which occupies in the basin. The study field, of which superficies 1665 km2 is neighbour with the towns of Zara and İmranlı (Sivas) from South, Koyulhisar (Sivas) from West, Çamoluk and Şebinkarahisar (Giresun) from Nourth, and Refahiye (Erzincan) from East. The Suşehri Plain, which formed the base of the Suşehri Basin which occupies in the Tectonic Association of The North Anatolia, created as connected with The North Anatolia Fault. The superficies of plain of which height from the sea level is 900-1000 meters, is 125 km2 and the division for 30 km2 of this area, approximately, was occupied by the Kılıçkaya Dam Lake. In the searching field, the avarage annual temperature is 10.3 °C, the avarage annual rainfall is 409.9 mm, and it has a continental climate as The Inner Anatolia and The East Anatolia Regions. The water of the searching field is made drainage through the Kelkit Brook which is one of the most important arms of Yeşilırmak being dropped The Black Sea.The Dam of Gölova which was built with the water came from The Çobanlı Brook in the east, with the Kılıçkaya and Çamlıgöze Dams on the Kelkit Brook made an important contribution for both the district economy and the national economy. In the searching field, as also in general The Yeşihrmak Basin, the brown forest soils are extensive. The Suşehri Basin and its around are in the position the passing area between the inner districts and The Black Sea District, and it has the semi-moist pin leafed forests, antropogen steppes, the dry forests and the alpin grass formations. In the searching fields, there are 3 towns, 1 subdistrict and the 129 village settlements. Akıncılar and Gölova were the subdistrict centrums belonged to Suşehri until 1990, after this date they became town. According to the census of 1997, the total population of 3 towns is 58609 and 46 % (26814) of this population are in Suşehri which is only a city settlement in the field, also 54 % (31795) of it lives in the rural division. In the district, the sowing and the harvest and the cattle breeding are the most important activity branches of the population. The service sectors in also the city and town settlements take an important place in the living sources.