Farklı zemin sınıfları için tasarlanan örnek çelik binaların 2007 ve 2018 Türk deprem yönetmeliklerine göre karşılaştırılması
Comparison of steel buildings designed for different soil classes according to 2007 and 2018 Turkish building earthquake codes
- Tez No: 898650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Dünya'da ve Türkiye'de yaşanan depremlerden elde edilen tecrübeler, deprem mühendisliği ile teknolojideki gelişmeler sonucu bina tasarım ve deprem yönetmelikleri zamanla yenilenmekte ya da revize edilmektedir. Türkiye'de çelik yapı tasarımında uzun yıllardır kullanılmakta olan, son yıllarda güncelliğini kaybederek tasarım konusundaki ihtiyaçları karşılayamayan TS 648 Çelik Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmış yerine Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmelik 2016 (ÇYTHYEY 2016) yürürlüğe girmiştir. Benzer şekilde 2019 yılında Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007 (DBYBHY 2007) yürürlükten kaldırılmış yerini Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY 2018)'e bırakmıştır. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 ile birlikte 1996 yılından beri kullanılmakta olan Deprem Bölgeleri Haritası da yürürlükten kaldırılarak yerine Türkiye Deprem Tehlike Haritası 2018 (TDTH 2018) kullanılmaya başlamıştır. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 ve Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmelik 2016 ile birlikte çelik bina taşıyıcı sistemlerinin tasarımına ilişkin eski yönetmelik ve standartlara göre yeni kural değişiklikleri yürürlüğe girmiştir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018'de diğer bina türlerinde olduğu gibi çelik binaların deprem hesabında kullanılan spektral ivme, deprem yükü azaltma katsayısı gibi parametreler, malzeme hesap değerleri ve tasarım esaslarında önemli değişiklikler olmuştur. Bu çalışmada Türkiye'de DBYBHY 2007'den TBDY 2018'e geçişin çelik bina tasarımına etkilerini, çelik örnek bina modelleri üzerinden irdelemek için Türkiye'de yaygın kullanıma sahip çelik binaları temsil edebilecek örnek bir çelik sanayi binası ve beş katlı çelik ofis binası seçilmiştir. Seçilen örnek çelik bina modellerinin tasarımları ve yapısal analizleri DBYBHY 2007 ve TBDY 2018'e göre farklı yerel sınıflar için yapılmıştır. Yapısal analiz sonuçlarına göre TDY 2007'den TBDY 2018'e geçişin çelik bina tasarımı üzerindeki etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
All over the world and in Türkiye the building design and earthquake regulations are renewed or revised over time as a result of experiences gained from earthquakes and developments in earthquake engineering and technology. TS 648 Regulation on Calculation and Construction Rules of Steel Structures, which has been used in steel structure design in Türkiye for many years, has lost its currency in recent years and could not meet the design needs, has been repealed and replaced by the Regulation on Design, Calculation and Construction Principles of Steel Structures 2016. Similarly, in 2019, the Turkish Building Earthquake Code 2007 (TBEC 2007) was abolished and replaced by the Turkish Building Earthquake Code 2018 (TBEC 2018) was entered into force. With the Turkish Building Earthquake Code 2018 (TBEC 2018), the Earthquake Zones Map, which has been in use since 1996, has been abolished and Turkey Earthquake Hazard Map 2018 (TEHM 2018) has started to be used instead. With the Turkish Building Earthquake Code 2018 and the Regulation on Design, Calculation and Construction Principles of Steel Structures 2016, new rule changes have entered into force according to the old codes and standards regarding the design of steel buildings structural systems. In the Turkish Building Earthquake Code 2018, as in other building types, there have been significant changes in the parameters such as spectral acceleration, earthquake load reduction coefficient, material strength values and design principles used in the earthquake resistant design of steel buildings. In this study, in order to examine the effects of the transition from TBEC 2007 to TBEC 2018 on steel building design in Türkiye through steel sample building models, an exemplary steel industrial building and a five-storey steel office building that could represent steel buildings with widespread use in Türkiye were selected. The design and structural analyzes of the selected steel building models were made for different site classes according to TBEC 2007 and TBEC 2018. According to the structural analysis results, the effects of the transition from TBEC 2007 to TBEC 2018 on steel building design were tried to be revealed.