Iot ve IIot teknolojileri için uzman sisteme dayalı analiz yöntemi
Expert system based analysis method for Iot and IIot technologies
- Tez No: 898649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ARTUNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Endüstri 4.0 süreciyle büyük ivme kazanan bilgi toplumuna geçiş ile birlikte, insan hayatına büyük esneklik, hız ve verimlilik sağlayan bilgi teknolojileri beraberinde yeni saldırı yüzeylerini de ortaya çıkarmıştır. Özellikle IoT ve IIoT altyapısının kullanıldığı başta kritik altyapılar olmak üzere, akıllı şebekler, akıllı evler de dahil olmak üzere siber güvenlik analizleri gerçekleştirilmeden kullanıma geçilmiştir. Süreç içerisinde yaşanan siber güvenlik saldırıları ile birlikte sistemlerin güvenlik analizlerinin önemi ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışması, IoT ve IIoT sistemlerinin güvenlik açıklarını incelemek ve bu açıkların giderilmesine yönelik bir uzman sistem modeli geliştirmek üzerine odaklanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, IoT ve IIoT sistemlerinin ağ topolojilerindeki güvenlik zafiyetleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Analizler kapsamında, çeşitli saldırı senaryoları üzerinden incelemeler yapılmış ve IIoT sistemlerine yönelik potansiyel tehditlerin doğasını anlamak amacıyla derinlemesine bir bakış sunulmuştur. Çalışmanın odak noktası, uzman sistem tabanlı bir saldırı tespit yönteminin araştırılması, geliştirilmesi ve bu yaklaşımın etkinliğinin değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The transition to an information society, accelerated by the advancements brought about by Industry 4.0, has introduced significant flexibility, speed, and efficiency into human life through information technologies. However, this transition has also exposed new attack surfaces. Particularly in critical infrastructures where IoT and IIoT architectures are utilized, including smart grids and smart homes, these technologies have often been deployed without comprehensive cybersecurity analyses. The occurrence of cyberattacks over time has highlighted the critical importance of security assessments in these systems. This thesis focuses on examining the security vulnerabilities within IoT and IIoT systems and developing an expert system model aimed at mitigating these vulnerabilities. The initial phase of the study involves a detailed examination of the security weaknesses in the network topologies of IoT and IIoT systems. The analysis includes a review of various attack scenarios, providing an in-depth understanding of the nature of potential threats to IIoT systems. The core focus of the research is the investigation, development, and evaluation of an expert system-based attack detection method, assessing its effectiveness in addressing these security challenges.