Dolgu duvarların yapısal analizlerde göz önüne alınmasının düşey düzensizlik ve deprem performansına etkileri.
Effects of modelling infill walls in structural analysis on vertical irregularity and seismic performance.
- Tez No: 323962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLU DARILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, konut tipi bir yapının dolgu duvarlarının rijitlik etkisinin hesaplamalara dahil edilmesiyle, yapının yumuşak kat düzensizliği katsayısının ve deprem performansının ne ölçüde etkilendiği incelenmiştir. Çalışma kapsamı dahilinde normal katlarında dolgu duvarlar bulunan, fakat zeminde yüksek girişe sahip ve dolgu duvar bulunmayan konut tipi bir yapı tasarlanmıştır. Tasarlanan yapıya ayrıca dolgu duvarların rijitlik etkisi de dahil edilerek 2 farklı analiz sistemi oluşturulmuştur. Oluşturulan sistemlerin yumuşak kat düzensizlikleri ve doğrusal olmayan itme analizleri yapılarak sonuçları karşılaştırılmıştır. Yapılan tüm hesaplama ve analizler mevcut yönetmeliklerin şartları göz önüne alınarak oluşturulmuş ve bu yönetmeliklere göre yorumlanmıştır. Örnek sistemlerin karşılaştırmaları yapıldığında, dolgu duvarların eklendiği sistemde daha rijit bir davranış görülmesine rağmen dolgu duvarların bulunmadığı zemin katında göreli kat ötelemelerinin sınırları aşarak yumuşak kat düzensizliği oluşturduğu görülmüştür. Ayrıca, deprem performansları incelenen sistemlerde, yönetmeliğe göre her iki yapının da hedef performansını sağladığı görülmüş. Ancak zemin kat için dolgu duvarların dahil edildiği sistemde daha olumsuz sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of using infill walls? rigidity property on structure?s stiffness irregularity factor in elevation and the structural seismic performance is evaluated in detail. Within the scope of work, an example residential building which is infill walled in upper storeys and has a higher storey without using infill walls in ground level storey is generated. Two different structural systems were created by adding infill walls? effect of stiffness to the building. These systems are compared in terms of calculations of soft storey irregularity and nonlinear pushover analysis. All of the calculations and analysis are prepared by considering the current codes. Results gathered by the comparison of the patterns show that although infill walled system has more rigid behaviour, limits of the storey drift is exceeded and soft storey irregularity is occurred at the ground floor. Also, according to the results, both structures reach the target performance level. However, comparisons show that infill walled system results are more unfavourable for the ground storey performance analysis.