Kamu yönetiminde etik davranışlar; Antalya milli eğitim müdürlükleri örneği
Ethical behaviors in public administration; Antalya national education directorates example
- Tez No: 898689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL ERAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kamu Yönetiminde Etik, kamu kurumlarında görev yapan kamu çalışanlarının eşit, adaletli, güvenirli, hep verebilir ve her daim kamu yararını düşünerek hareket etmesi doğrultusunda hizmet etmesi ile etiğin kamuda ne kadar önemli bir bileşen olduğunu ortaya koymaktadır. Etik kurallar 2005 senesine kadar kamu yönetiminde tam olarak bir yer edinememiş ve hep alt başlıklar altında geçmiştir. Kamu Görevlileri Etik Kurulu bu duruma bir düzenleme getirerek 2005 senesinde“Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri Yönetmeliği”ni oluşturmuş ve etik davranış kurallarına ait bir yönetmelik yayımlamıştır.Bu tarihten sonra etik kamu görevlileri için giderek artan bir öneme sahip olmuştur. Bu çalışmanın amacı, Antalya Milli Eğitim Müdürlüklerinde görev yapan kamu çalışanların etik ilkelere ne düzeyde riayet ettiğinin tespit edilmesidir. Etik ilkeler için“Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik”referans alınmıştır. Tezin ilk bölümünde Etik kavramına ve onun ile ilişkilendirilen kavramların tanımına yer verilmiştir. Tezin ikinci bölünde Kamu Yönetiminde Etiğe ilişkin yasal çerçeveye yer verilmiştir. Tezin üçüncü ve son bölümünde ise uygulanan anketin verilerine yer verilmiştir. Sonuç olarak Antalya İl Milli Eğitim Müdürlükleri çalışanlarının etik ilke ve standartlara uygun bir şekilde hizmet vermesini sağlamak için etik ile ilgili eğitimler, bilgilendirici toplantılar, düzenli denetimler ve gerekli yaptırımların zamanında uygulanmasından geçmekte olduğu sonucu varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ethics in Public Administration reveals how important a component ethics is in the public sector, as public employees working in public institutions serve equally, fairly, reliably, accountable and always behaving by considering the public interest. Ethical rules couldn't not completely gain a place in public administration until 2005 and were always mentioned under subheadings. The Public Servants Ethics Board brought a regulation to this situation and created the“Regulation on the Principles of Ethical Conduct for Public Servants”in 2005 and published a regulation on the rules of ethical conduct.After this date, ethics has become increasingly important for public officials. The aim of this study is to determine to what extent public employees working in Antalya National Education Directorates comply with ethical principles. For ethical principles,“Regulation on Principles of Ethical Conduct for Public Officials and Application Procedures and Principles”is taken as reference. In the first part of the thesis, the concept of Ethics and the definition of the concepts associated with it are mentioned. In the second part of the thesis, the legal framework regarding Ethics in Public Administration is mentioned. In the third and last chapter of the thesis, the data of the applied survey are included. This study was concluded with the results and recommendations section. As a result, it has been concluded that Antalya Provincial Directorate of National Education employees undergo ethics-related training, informative meetings, regular inspections and timely implementation of necessary sanctions in order to ensure that they provide services in accordance with ethical principles and standards.