Kamu yönetiminde e-dönüşüm: Gelir İdaresi Başkanlığı örneği
E- transformation in public administration: Example of revenue administration
  1. Tez No: 898693
  2. Yazar: SELİN AKYOL ILIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden e-dönüşümü anlamayı amaçlayan bu çalışma toplamda üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kamu yönetimi ve Gelir İdaresi Başkanlıkları kavramsal çerçevede ele alınmış, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yeniden yapılandırılması süreci ile Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yeniden yapılandırılması sürecine egemen olan ilkeler literatür taraması ve internet kaynakları çalışması ile detaylı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde e-dönüşüm ile e-devlet kuram ve uygulaması çeşitli boyutlarıyla incelenmiş, Türkiye'de kamu yönetiminde yeniden yapılanma, e-devlete geçiş süreçleri ve e-devlet uygulamaları detaylı olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de e-devlet hizmetlerinin kullanımı ve Maliye Bakanlığı'nın ilgili Kuruluşu olan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen projeler ile Türkiye'deki en büyük e-devlet projelerinden biri olan Vergi Daireleri Otomasyon Projesi (VEDOP) detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Sonuç olarak Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) yıllık faaliyet raporları incelendiğinde, otomasyon projeleri konusunda yoğun çalışmalarının sürdürüldüğü görülmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın bu sürece iyi eklemlendiği, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, bu süreçte dijital çözümlerle vergi süreçlerini daha verimli hale getirdiği ve vatandaşlara daha hızlı, erişilebilir hizmetler sunarak kamu yönetiminde önemli bir dönüşüm gerçekleştirmiştir. Böylece, Gelir İdaresi Başkanlığı, hem kurum içi hem de kurum dışı süreçlerde modern, hızlı ve etkili bir yönetim sistemi oluşturmayı amaçlamıştır. Bu çalışmada e-dönüşüm ile atılan adımlar ve elde edilen kazanımlar ele alınarak, e-dönüşüm sürecinin Gelir İdaresi Başkanlığı'ndaki önemli rolü vurgulanmaya çalışılmıştır. Çalışmada, sosyal bilimlerde sıkça tercih edilen nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Kavramsal çerçevenin oluşturulması ve kapsamlı literatür taramasının yapılması aşamalarında, kütüphane tarama ve doküman analizi, internet kaynakları, bilimsel makale ve raporlardan yararlanılmıştır. Bu yöntemler, çalışmanın teorik temelini oluşturmak, mevcut literatürü derinlemesine incelemek ve araştırma sorusuna dayalı hipotezi test etmek için gerekli verileri toplamak amacıyla kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to understand e-transformation through the Revenue Administration, consists of three parts in total. In the first part, public administration and Revenue Administration were discussed in a conceptual framework, and the process of restructuring the Revenue Administration and the principles governing the restructuring process of the Revenue Administration were examined in detail through literature review and inetrenet resources study. In the second chapter, e-transformation and e-government theory and practice were examined in various dimensions, and restructuring in public administration in Turkey, transition processes to e-government and e-government applications were discussed in detail. In the third chapter, the use of e-government services in Turkey and the projects developed by the Revenue Administration, the relevant institution of the Ministry of Finance, and the Tax Offices Automation Project (VEDOP), one of the largest e-government projects in Turkey, are discussed in detail. As a result, when the annual activity reports of the Revenue Administration (GİB) are examined, it can be seen that the Revenue Administration (GİB) is well integrated into this process and that its intensive work on automation projects continues. The Revenue Administration has been well integrated into this process, the Revenue Administration has made tax processes more efficient with digital solutions in this process, and has made a significant transformation in public administration by providing faster and more accessible services to citizens. Thus, the Revenue Administration aimed to create a modern, fast and effective management system in both internal and external processes. In this study, the steps taken and the gains achieved with e-transformation were discussed and the important role of the e-transformation process in the Revenue Administration was tried to be emphasized. In the study, qualitative research method, which is frequently preferred in social sciences, was used. Library scanning and document analysis, internet resources, scientific articles and reports were used during the creation of the conceptual framework and comprehensive literature review. These methods were used to establish the theoretical basis of the study, examine the existing literature in depth, and collect the necessary data to test the hypothesis based on the research question.