Yaratıcı düşünme tekniklerinin iç mimarlık öğrencilerinin konsept sorunu çözümündeki rolü
The Role of Creative Thinking Techniques in Solving Concept Problems for Interior Architecture Students
- Tez No: 898696
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, Science and Technology, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İç mimarlık eğitim sürecinde öğrencilerin sosyal, kültürel ve teknolojik gelişmeleri takip etmesi ve yaratıcı tasarımlar üretme becerisi kazanması amaçlanır. İç mimarlık eğitiminin başlangıcında öğrencilere temel tasarım dersi verilerek bu becerilerin gelişmesi beklenir. Fakat eğitim süreçleri devam ederken bazı öğrencilerde tasarım becerisinin eksik kaldığı ilerleyen dönemlerde proje derslerinde gözlemlenmektedir. Buna bağlı olarak öğrencilerden konsept çalışmalar istendiğinde konsept üretmekte ve bunu yansıtmakta problem yaşadıkları görülmektedir. Çalışma ile öğrencilerin özgün tasarım becerileri ve konsept öngörülerinin geliştirilmesi ve yaratıcı düşünme tekniklerinden faydalanılarak konsept algısının oluşturulması hedeflenmiştir. Otuz (30) iç mimarlık öğrencisi üzerinde yapılan bu çalışmada yaratıcı düşünme tekniklerinden olan beyin fırtınası ve altı şapka yöntemi kullanılarak öğrencilerin konsept bulmada becerilerinin arttırması amaçlanmıştır. Öğrenciler ilk aşamada çalışmalarını yapmak üzere verilen mağaza projesini bireysel olarak tasarlamışlardır. Ardından yaratıcı düşünme tekniklerinden beyin fırtınası ve altı şapka yöntemi hakkında hazırlanan seminer sunulmuş ve öğrenciler ikişer (2) kişilik gruplar haline getirilerek verilen projeyi bir kez daha tasarlamaları sağlanmıştır. İlk çalışmalarında sadece mekân düzeninde bazı ufak oynamalar gözlenirken yaptıkları çizimlerde renk, doku ve formlarda değişiklik olmadığı görülmüştür. Ancak seminer sonrası, iki (2) kişilik grup olarak yaratıcı düşünme tekniklerini kullanan öğrenciler hem bir konsept dahilinde çalışma yapmış hem de renk, doku ve form da yüksek oranda değişim gözlemlenmiştir. Çalışma ile öğrencilerin yaratıcılıklarını arttırdıkları ve projelerde konseptleri daha kolay buldukları ve projelerine yansıttıkları nitel çalışma sonucunda ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the education process of interior architecture, the aim is for students to follow social, cultural, and technological developments and to acquire the ability to produce creative designs. At the beginning of interior architecture education, students are provided with a basic design course to develop these skills. However, it has been observed that as the educational process progresses, some students' design skills remain underdeveloped, which becomes evident in the later stages of project courses. Consequently, when students are asked to create concept studies, it is observed that they encounter problems in generating and reflecting concepts. This study aims to enhance students' original design skills, improve their concept foresight, and develop their concept perception through the use of creative thinking techniques. In this study, conducted with thirty (30) interior architecture students, creative thinking techniques such as brainstorming and the six hats method were employed to enhance students' abilities in finding concepts. In the first phase, students individually designed the store project assigned to them. Subsequently, a seminar on creative thinking techniques, including brainstorming and the six hats method, was presented, and students were paired into groups of two (2) to redesign the project. In their initial works, only minor adjustments in space arrangements were observed, with no significant changes in color, texture, or forms in their drawings. However, after the seminar, students who employed creative thinking techniques as part of a two-person group not only worked within a concept but also showed significant changes in color, texture, and form. The qualitative results of the study indicate that students increased their creativity, found it easier to develop and reflect concepts in their projects.