The impact of policy implementations on banking functions: Interest rates and profitability analysis
Politika uygulamalarının bankacılık fonksiyonlarına etkisi: Faiz oranları ve karlılık analizi
- Tez No: 898697
- Danışmanlar: DR. LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezin amacı Merkez Bankaları politika uygulamalarının bankacılık karlarına olan etkisini faiz oranları ve karlılık açışından araştırmaktır. Ülkelerin merkez bankaları tarafından alınan politika kararları herkesin hayatını doğrudan veya dolaylı olarak etkilemektedir. Yıllar boyunca krizler, savaşlar, ekonomik buhranlar ya da tam tersi olarak yüksek refah, bol para veya normal bir ekonomi döngüsünde ülkelerin bu zorlukları aşmak ya da yolunda giden ve gayet iyi çalışan ekonomik dinamikleri devam ettirmek için kararlar almaktadırlar. Bu tezde ise Avrupa bölgesinde merkez bankalarının aldığı kararların bankacılık karlarına olan etkisi incelenmiştir. Avrupa bölgesinde 12 ülke ve 35 en büyük bankanın 2008 ve 2021 tarihleri arasındaki verileri ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The focus of this thesis is to investigate the consequence of central banks' policy applications on banking profits. These policy decisions implemented by the central banks of the countries directly and indirectly affect everyone's life in that country. Over the years, in crises, wars, economic depressions or vice versa, in a cycle of high prosperity, abundant money, or a normal economy, countries make decisions to overcome these difficulties or to maintain economic dynamics that are on track and working well. In this thesis, the effect of the decisions taken by the central banks in the European region on the banking profits has been examined. In my thesis, the data of 12 European countries and 35 largest banks between 2008 and 2021 were analyzed.