Yavaş moda hareketi üzerine nitel bir araştırma
A qualıtatıve research on slow fashıon movement
- Tez No: 898702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÖZBÖLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı; yavaş moda etkileyicilerinin Instagram'da yapmış oldukları paylaşımların incelenmesi ve bu etkileyicilerin sosyal medyada yavaş moda hareketinde nasıl bir rol aldıklarının ve yavaş moda hareketine katkıda bulunmak için ne gibi stratejiler kullandıklarının belirlenmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan netnografi yöntemi kullanılmıştır. Yavaş moda ya da yavaş kültür kavramı literatürde hâlâ tam anlamıyla keşfedilmemiş bir alan olduğundan yavaş moda etkileyicileri ve yavaş moda etkileyicilerinin sosyal medyada yavaş moda hareketine nasıl katkıda bulundukları, tüketicileri yavaş moda konusunda bilinçlendirmek için hangi stratejileri kullandıkları bu araştırmanın temel problemlerini oluşturmaktadır. Verilerin analizi için nViVo 12 programından yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda; yavaş moda etkileyicilerinin tüketicilere sürdürülebilir bir yaşam tarzını teşvik edici paylaşımlarda bulunurken, tüketicileri ikinci el alışverişe yönlendirme, israftan kaçınmanın yollarını öğretme, sürdürülebilir giyinme taktiklerini öğretme ve etiket okuma bilinci kazandırma gibi pratikleri sundukları ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the posts of slow fashion influencers on Instagram and to determine the role these influencers play in the slow fashion movement on social media and what strategies they use to contribute to the slow fashion movement. One of the qualitative research methods, netnography was used in the study. As the concept of slow fashion or slow culture is still an area that has not been fully explored in the literature, the main problems of this study are how slow fashion influencers and slow fashion influencers contribute to the slow fashion movement on social media, and what strategies they use to raise awareness of consumers about slow fashion. The nViVo 12 program was used for data analysis. Findings of the study revealed that slow fashion influencers offer consumers practices such as second-hand shopping, teaching ways to avoid waste, teaching sustainable clothing tactics and raising awareness of label reading while sharing posts that encourage a sustainable lifestyle.