Birinci basamak sağlık kurumlarında çalışan hemşirelerin topuk kanı örneği ile yapılan yenidoğan tarama programına ilişkin bilgileri, görüşleri ve ilişkili faktörler
Knowledge, opinions, and related factors of nurses working in primary healthcare facilities regarding the newborn screening program conducted with heel prick blood samples
- Tez No: 898704
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR UYSAL TORAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, İzmir ilindeki Birinci Basamak Sağlık Kurumları'nda çalışan hemşirelerin Topuk Kanı Örneği ile yapılan yenidoğan tarama programına ilişkin bilgileri, görüşleri ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Veriler 781 hemşire içinden seçilen 260 hemşire ile kişisel veri formu ve Yenidoğan Tarama Programı Bilgi ve Görüş Değerlendirme Anket Formu kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler tanımlayıcı istatistikler ve Ki kare Testi kullanılarak yapılmıştır. Katılımcıların ortalama yaşı 42,02±6,82 yıl olup %68,8 i lisans diplomasına sahip, ortalama 21,3 ± 7,88 yıllık mesleki deneyime sahiptirler. % 56,9'u taranan altı hastalığın tamamını biliyorken, sırasıyla %99,2 si fenilketonüriyi ve %98,5'i konjenital hipotiroidiyi işaretlemiştir. Güncel programdaki yenilik ve gelişmeleri takip eden, daha uzun süre hizmet veren ve mezuniyet sonrası Topuk Kanı Tarama Programı hakkında eğitim alanların bilgi puanlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırma birinci basamak sağlık kurumlarında çalışan hemşirelerin düzenli hizmet içi eğitime alınmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the knowledge, opinions, and influencing factors of nurses in İzmir's primary healthcare institutions regarding newborn screening via the heel prick test. Data from 260 nurses (out of 781) were collected using a Personal Information Form and an Newborn Screening Program Knowledge and Opinion Evaluation Survey Form. Statistical analyses included descirptive statistics and the Chi-Square Test. Participants had an average age of 42.02 ± 6.82 years, with 68.8% holding a bachelor's degree and 21.03 ± 7.88 years of professional experience. While 56.9% were aware of the six screened diseases, 99.2% and 98.5% recognized Phenylketonuria and Congenital Hypothyroidism, respectively. Knowledge was higher among nurses who followed program updates, had longer service, and received post-graduation training. The study recommends regular in-service training for primary care nurses.