Arabzâde'nin el-beydâvî tefsiri haşiyesinin incelenmesi ve tahkiki: zümer sûresi örneği
دراسة وتحقيق لسورة الزمر نموذجاً من حاشية عرب زادة على تفسير البيضاوي
- Tez No: 898706
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İslam kültür geleneğinde yetişmiş olan her alim, ilmi mirasa bir katkıda bulunmak için eserler telif etmişlerdir. Bu eserlerin türleri farklı olmuş ve neticede çok çeşitli türlerde ve farklı alanlarda yazılmış birçok eser kaleme alınmıştır. Bu telif türlerinin en önemlilerinin başında da hiç kuşku yok ki haşiyeler gelmektedir. Anılan hususun önemine binaen tezimizin konusu haşiye türünde bir eserin tahkiki olarak seçilmiştir. Tezimiz iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Arabzâde'nin hayatı, yetişmesi, hocaları, öğrencileri gibi hayatına dair bilgiler verilmiştir. Yine aynı bölümde İmam Beyzâvî'nin hayatından bahsedilmiştir. Bu bölümün son konusu ise haşiye türü eserlerin olumlu ve olumsuz yönleri vurgulanmıştır. Yine bu bölümün sonunda tahkike esas alınan nüshaların tanıtımına yer verilmiştir. İkinci bölümde Arabzâde'nin, İmam Beyzâvî'nin Envâru't-tenzîl ve esrârü't-te'vîl isimli tefsirine yapmış olduğu haşiyenin Zümer Sûresi bölümünün tahkik çalışması yer almaktadır. Çalışma, sonuç bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Every scholar raised in the Islamic cultural tradition has written works to contribute to the scientific heritage. The types of these works were different and as a result, many works were written in a wide variety of genres and in different fields. There is no doubt that annotations are among the most important of these copyright types. Due to the importance of the mentioned issue, the subject of our thesis was chosen as the investigation of a work in the annotation genre. Our thesis consists of two main parts. In the first part, information about Arabzâde's life, upbringing, teachers and students is given. In the same section, the life of Imam Beyzâvî is mentioned. The last topic of this section is the positive and negative aspects of annotation-type works. At the end of this section, the introduction of the copies used as the basis for the investigation is included. In the second part, there is the research study of the Surah Az-Zumar section of Arabzâde's annotation to Imam Beyzâvî's commentary named Envâru't-tenzîl ve esrârü't-te'vîl. The study is completed with the conclusion section