The influence of different mixture design variables on thermal fatigue cracking of asphalt concrete pavements
Asfalt beton kaplamaların termal yorulma kırıklarına farklı karışım dizaynlarının etkisi
- Tez No: 383350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada doğal yaşlandırılmış asfalt beton numunelerinin termal yorulma dayanımının araştırılması ve simule edilmesi için deney düzeneği geliştirilmiştir. Karışım dizayn değişkenleri (asfalt oranı ve çeşidi, agrega kaynağı ve nitelikleri) Superpave dizayn yöntemine göre seçilmiştir. Bu çalışmanın amacı geliştirilen deney düzeneğini kullanarak asfalt beton numunelerinin termal katsayı ve termal yorulma ömrünün belirlenmesidir. Farklı deneylerin analiziyle karışım dizaynına etki eden iki çeşit deney belirlenmiştir. Istatistik analizlere göre agrega tipi, agrega boyutu, asphalt çeşidi ve asphalt oranı asphalt betonunun termal katsayısını gözle görülür bir şekilde etkilemektedir. Termal yorulma direnci belirgin olarak agrega çeşidi, asphalt oranı, asphalt içeriği ve asphalt çeşidi tarafından etkilenmektedir. Çalışmanın sonuçları asphalt beton kaplamalarındaki termal yorulma çatlaklarını en aza indirgemek için çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to investigate the thermal fatigue resistance of naturally-aged asphalt concrete specimens, an experimental setup is developed. Mixture design variables, selected according the superpave method of design, include asphalt content, asphalt type, aggregate type, gradation and modification. In the course of this study, using the developed setup, thermal coefficients and thermal fatigue life of the asphalt concrete specimens are measured. Then, using the analysis of variance tests the significant mixture design variables affecting the two types of tests are identified. According to the statistical analyses, aggregate type, gradation, asphalt type and asphalt content significantly affect the thermal coefficient of asphalt concrete. The thermal fatigue resistance is significantly affected by aggregate type, asphalt content and the asphalt type. The results of this study provide a solution to minimize the thermal fatigue cracking in asphalt concrete pavements.