Sinüs ritimli hipertansif hastalarda ramipril tedavisinin sol atriyal apendiks fonksiyonları üzerine etkisi
  1. Tez No: 124482
  2. Yazar: MÜNTECEP AŞKER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİYAZİ GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
3. ÖZET Hipertansif hastalarda ardyükte belirgin yükselme, sol atriyum ile birlikte sol atriyal apendiksi de kapsayarak sol atriyal apendiks mekanik fonksiyonlarında bozulma ile sonuçlanabileceği bilinmektedir. Ramipril tedavisi ile kan başmandaki azalmanın sol atriyal apendiks mekanik fonksiyonu üzerinde yararlı etkisi olup olmadığını araştırmak için sinüs ritminde, normal sol ventrikül sistolik fonksiyonlu, tedavi edilmemiş 20 sistemik hipertansiyon hastası başlangıçta ve ADE inhibitörü tedavisinden 2 ay sonra değerlendirildi. Yaşlan 35-69 arasında, sinüs ritimli 20 hipertansif hastada transtorasik ve transözofajiyal ekokardiyografik değerlendirme yapıldı. Hipertansiyonu olmayan 24-70 yaş arası değişik nedenlerle transözofajiyal ekokardiyografı yapılan ve kardiyak patoloji saptanmayan 23 olgu kontrol grubu olarak seçildi. İki ekokardiyografik inceleme tedavi öncesi ve bir ADE inhibitörü olan ramipril 5 mg/gün ile hipertansiyon tedavisi sonrası yapıldı. Bütün veriler ortalama ± standart sapma olarak belirtildi. İstatistiksel analiz Student t testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
4. SUMMARY It is well known that in hypertensive patients marked elevation of afterload may involve both the LA and LAA resulting in impairment of LAA mechanical function. To investigate whether reduction in blood pressure with ramipril has a beneficial effect on LAA mechanical function, 20 untreated systemic hypertensive patients with normal systolic left ventricular function in sinus rhythm at baseline and were evaluated at 2 months after initiation of ACE inhibitor treatment. Transthoracic and transesophageal echocardiography (TEE) was performed in 20 hypertensive patients with sinus rhythm, aged 35 to 69 years. 23 subjects, aged 24 to 70 without hypertension underwent TEE for various reasons were selected as normal controls. Two echocardiographic examinations were performed before and after treatment of hypertension with ramipril 5 mg/day, an ACE inhibitor. All data are expressed as means ± SD. Statistical analysis was performed by Student t tests. A P value