Sovyetler birliği sonrası kazakistan'da nükleer güvenlik
Nuclear safety in post-sSviet Kazakhstan
- Tez No: 898718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANTÜRK CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Semipalatinsk nükleer test alanı, 21 Ağustos 1947 tarihinde SSCB Bakanlar Kurulu'nun aldığı bir kararla kurulmuştur. SSCB'de üretilen nükleer silahların ilk testleri burada gerçekleştirildi. Bu testleri gerçekleştirmeden önce, bir dizi karmaşık bilimsel ve pratik sorunu çözmek gerekiyordu: nükleer bomba yaratma olasılığını değerlendirmek ve cihazının şemasını gerekçelendirmek;“yeni”bir silah türünün bileşenlerinin üretimini organize etmek, yeni sanayi işletmeleri kurmak; bombanın tüm yapısal bileşenlerini tek bir bütün halinde bir araya getirmek. Poligon Semipalatinsk, Pavlodar ve Karaganda bölgelerinin topraklarına yayılmıştı. Nükleer deneyler için 18500 kilometrekarelik bir alan tahsis edildi. Semipalatinsk test alanı hiçbir coğrafi haritada işaretlenmemiş bir şehirdir. Özel gizliliği nedeniyle sık sık isim değiştirmiştir: Moskova-400, Semipalatinsk-21, Konechnaya ve son zamanlarda Kurchatov olmuştur. Askeri ve sivil sakinler, nükleer testler için çalışma sağladı. Şehirde bilimsel ve araştırma laboratuarları, tıp ve biyolog merkezleri, matematikçiler ve fizikçilerin yanı sıra maden inşaatçıları, sondajcılar, jeolojik kaşifler ve inşaatçıların üretim üsleri yoğunlaşmıştı. Moskova'dan gelen uçakları kabul eden kendi havaalanı, demiryolu ve otobüs istasyonları, Kültür Sarayı, müzeler, yerel televizyon ve gazete vardı. Beton yollar bozkırda nükleer patlamaların gerçekleştiği alanlara doğru onlarca, yüzlerce kilometre uzanıyordu ve gizli iletişim yeraltının derinliklerine kadar uzanıyordu.
Özet (Çeviri)
The Semipalatinsk nuclear test site was established by a decision of the USSR Council of Ministers on August 21, 1947. The first tests of nuclear weapons created in the USSR took place there. Before conducting these tests, it was necessary to solve a whole set of complex scientific and practical problems: to assess the possibility of creating a nuclear bomb and justify the scheme of its device; to organize the production of components of a“new”type of weapon, to build new industrial enterprises; to assemble all the structural components of the bomb into a single whole. The polygon was spread over the territory of Semipalatinsk, Pavlodar and Karaganda regions. 18500 square kilometers of land were allocated for nuclear experiments. Semipalatinsk test site is a city that is not marked on any geographical map. Because of its special secrecy, it has often changed its names: Moscow-400, Semipalatinsk-21, Konechechnaya, and recently it became Kurchatov. Residents, military and civilian, provided work for nuclear tests. The city concentrated scientific and research laboratories, centers for physicians and biologists, mathematicians and physicists, as well as production bases for mine builders, drillers, prospectors, and construction workers. It had its own airfield receiving airplanes from Moscow, railroad and bus stations, Palace of Culture, museums, local television and newspaper. Concrete roads stretched tens of hundreds of kilometers into the steppe to the sites where the nuclear explosions took place, and classified communications stretched deep underground.