Enflasyonun finansal tablolar üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve bir uygulama
Examination of inflation effect on financial reports and an application
- Tez No: 89876
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN ÖNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
VI ÖZET Yüksek Lisans Tezi Enflasyonun Finansal tablolar Üzerindeki Etkilerinin İncelenmesi ve Bir Uygulama Hakan EVİN Tez Danışmanı : Yrd. Doç.Dr. Turan ÖNDEŞ Jüri : İşletmelerin finansal tablolarında yer alan varlık kalemlerinin değerlerinde enflasyondan kaynaklanan sapmalar, gerek işletmeler açısından ve gerekse işletme faaliyetleriyle ilgilenen kişi ve kuruluşlar açısından önemli sorunlar doğurabilmektedir. Bununla birlikte, enflasyonun etkileri nedeniyle yanıltıcı özellik taşıyan sonuç hesaplan, ağır mali yükümlülüklerin işletmelerce üstlenilmesine ve gerçekte fıktif nitelik taşıyan kârların dağıtılmalarına konu olmaktadır. İşletme yöneticilerinin, finansal tablolar üzerinde yapacakları analizlerin güvenilir olması, dolayısıyla belirleyecekleri fiyat, sermaye ve kâr politikalarının sağlıklı olması, işletmelerin bilançolarında ve kâr - zarar hesaplan üzerindeki fiyat hareketlerinin olumsuz etkilerini giderecek kısmi veya köklü tedbirleri almaları gerekmektirmektedir. Bu çalışmada, ülkemizin en ciddi ekonomik sorunu olmakta devam eden yüksek oranlı enflasyonun, bir çok alanda meydana getirdiği tahribatın, işletme hesaplan yönünden kısa bir analizi yapılarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Dört bölümden oluşan bu çalışmada enflasyon, finansal tablolar ve enflasyonun finansal tablolar üzerindeki etkileri incelenmekle birlikte, bu etkilerin düzeltilme yollan açıklanmaya çalışılmıştır. Teorik olarak varılan sonuçlann, uygulaması Asil Çelik San ve Tic. A.Ş'nin bilanço ve gelir tabloları üzerinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT Master Thesis Examination of Inflation Effect on Financial Reports and An Application Hakan EVİN Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Turan ÖNDEŞ Jüri : Fluctuations that stems from inflation in the value of asset items that take place in the firms financial reports can cause important problems both for firm itself and the people or ganizations that are concerned with firm's activities. Moreover, the conclusion accounts that have misleading feature due to the effects of inflation can lead firms to untertake heavy financial liabilities and to distribute profits in the form of fictitious feature. For reliability of firms management's analyses on the financial reports and hence for healthiness of price, capital and profit policies which management will determine, firms have to take partical or radical steps to relieve these negative effects of price fluctuations on the balance sheets and income reports. Si this four fart study,inflation financial reports and effects of inflation on the financial reports has been examined and sdutions for relieving these negative effects have been explained. The application of these results has been tested on. Asil-Steel Company and Corparation's balance sheets and income reports. c©£,îfteSK(Ö&EîtM KUMU*