Cyclamen persicum hibrit tohum üretiminde ışıklandırma süresinin tohum verimi üzerine etkisi
The photoperiod effect on Cyclamen persicum hybrid seed production
- Tez No: 898775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ BAŞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, Bursa, Mustafakemalpaşa'da bulunan Syngenta Flowers Türkiye işletmesinin kontrollü sera koşullarında yürütülmüştür. Günlük ışıklandırmanın, Syngenta Flowers'a ait 12 Cyclamen persicum genotipinin tohum üretimi üzerine etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Ek ışıklandırma, gün doğumundan önceki 3 saat ve gün batımından sonraki 3 saat olmak üzere toplamda 6 saat yüksek basınçlı sodyum lambalar kullanılarak uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, ekstra ışık uygulamalarının normal çimlenme oranı bakımından bir etkisinin olmadığı görülmüş olup, farklı genotiplerden hasat edilen tohumların normal çimlenme oranları üzerinde etkili olduğu bildirilmiştir. Eldeki verilere dayanarak yapılan analizler, gün ışığında ortalama 5,918 g olan bitki başına ortalama tohum ağırlığını, ekstra ışık uygulamasıyla 8,7 g'a yükselerek Cyclamen persicum'un bitki başına tohum ağırlığını artırdığı ve tohum adedini ortalama %47 olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, bitki başına tohum ağırlığı ve adedinin ekstra ışıklandırma ile sağlanan bu artış oranının çeşitler arasında değişkenlik gösterdiği gözlemlenmiştir. Süs bitkileri arasında yüksek karlılık sağlayan Siklamen bitkisinin, hibrit tohum üretim maliyetlerinin de yüksek olduğu göz önünde bulundurulduğunda, ekstra ışıklandırma ile sağlanan bitki başına tohum ağırlığındaki artış son derece önemlidir. Sonuç olarak, süs bitkisi olarak yetiştiricilikte ekstra ışıklandırmanın bitki büyümesi ve ticari kalitesi üzerine etkileri bilinmekle birlikte, bu çalışma, ekstra ışıklandırmanın hibrit tohum üretimi üzerine bitki başına tohum ağırlığı (g) bakımından belirgin artışı ortaya koymaktadır ve bundan sonra süs bitkilerinde tohum üretiminde verim artışı için ışık uygulamaları çalışmaları için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted under controlled greenhouse conditions at the Syngenta Flowers Turkey facility located in Mustafakemalpaşa, Bursa. It aimed to determine the effect of photoperiod on seed production of 12 Cyclamen persicum genotypes belonging to Syngenta Flowers. Supplemental lighting was applied for a total of 6 hours, 3 hours before sunrise and 3 hours after sunset, using high-pressure sodium lamps. The results showed that the extra lighting applications had no effect on the normal germination rate, but the normal germination rates of seeds were affected by different genotypes. Based on the available data, the analyses revealed that the average seed weight per plant, which was 5.918 g under daylight conditions, increased to 8.7 g with the extra lighting application, indicating that the extra lighting increased the seed weight per plant of Cyclamen persicum and positively affected the seed number per plant by an average of 47%. Additionally, it was observed that the increase in seed weight and number per plant achieved with extra lighting varied among the varieties. Considering the high profitability of the Cyclamen persicum plants among ornamental plants and the high costs associated with hybrid seed production, the increase in seed weight per plant achieved through extra lighting is extremely important. In conclusion, while the effects of supplemental lighting on plant growth and commercial quality in ornamental plant cultivation are known, this study demonstrates the significant increase in seed weight per plant (g) due to extra lighting for hybrid seed production and will serve as a guide for future studies on light applications to increase yield in ornamental plant seed production.