COVİD-19 hastalarında serum ttv dna düzeylerinin hastalık şidetti ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of serum ttv dna levels and disease severity in COVİD-19 patients
  1. Tez No: 898774
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT AHMET KUŞKUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ: COVID-19 patogenezinde etkene karşı oluşan immün cevap ve hastalık ciddiyeti arasında temel bir ilişki bulunmaktadır. TTV aktivitesi bağışıklık yanıt ve immün sistem ile ilişiklidir. Tez çalışmasında poliklinik takibi, hastane yatışı ya da yoğun bakım gereksinimi olan hastalarda TTV viral yükü ile hastalık ciddiyetinin karşılaştırılması, olası bir bağlantıda uygulanacak immunsüpresif tedavi için bir biyomarker olarak kullanım potansiyelinin irdelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ YÖNTEM: Tez çalışması için İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 1 Aralık 2020-30 Nisan 2021 tarihleri arasında COVID-19 tanısıyla servis veya yatarak takip edilen 257 hasta örneği dahil edilmiştir. Hastalarda TTV DNA varlığı ve kantitasyonu realtime PCR yöntemi ile gerçekleştirildi. Hastalara ait biyokimya sonuçları rutin tetkiklerden elde edildi. Uygun istatistik değerlendirme ile gruplar arası karşılaştırmalar yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastaların 116'sı kadın, 141'i erkekti. Hasta grupları poliklinikte takip edilen 128 hasta, COVID-19 servisine yatışı yapılan 99 hasta ve yoğun bakımda yatan 30 hasta olmak üzere 257 kişiden oluşmaktaydı. Cinsiyetler arasında TTV DNA pozitifliği saptanması açasından istatistiksel bir fark yoktu. TTV DNA kopya sayıları karşılaştırıldığında poliklinik hastalarında 177.963,12+972.146,16 kopya/ml, serviste yatan hastalarda 10.760.12+54.604,89 kopya/ml ve YBU hastalarında 3.203,25+6.427,63 kopya/ml idi.
Özet (Çeviri)
AIM: In the pathogenesis of COVID-19, there is a fundamental relationship between the immune response to the agent and disease severity. TTV activity is related to immune response and immune system. In this thesis study, we aimed to compare TTV viral load and disease severity in patients who require outpatient follow-up, hospitalisation or intensive care, and to examine the potential for use as a biomarker for immunosuppressive therapy to be applied in a possible connection. MATERIAL AND METHOD: For the thesis study, 257 samples followed up in the ward or inpatient with a diagnosis of COVID-19 between 1 December 2020 and 30 April 2021 at Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital were included. The presence and quantification of TTV DNA in patients was performed by realtime PCR method. Biochemistry results of the patients were obtained from routine examinations. Intergroup comparisons were made with appropriate statistical evaluation. FINDINGS: Of the patients included in the study, 116 were female and 141 were male. The patient groups consisted of 257 patients, including 128 patients followed up in the outpatient clinic, 99 patients hospitalised in the COVID-19 ward and 30 patients hospitalised in the intensive care unit. There was no statistical difference between genders in terms of TTV DNA positivity. TTV DNA copy numbers were 177,963.12+972,146.16 copies/ml in outpatients, 10,760.12+54,604.89 copies/ml in ward patients and 3,203.25+6,427.63 copies/ml in ICU patients.