Siklamen (Cyclamen persicum)'de somatik embriyogenesisin optimizasyonu
Optimisation of somatic embryogenesis in cyclamen (Cyclamen persicum)
- Tez No: 318697
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM YALÇIN MENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada 1 türe ait 15 farklı bitkiden alınan eksplantların somatic embriyogenesis potansiyelleri test edilmiştir. Denemede eksplant kaynağı olarak ovül, bölünmüş ovaryum, yaprak ve yaprak sapı kullanılmıştır. Eksplantlar ½ MS (makro ve mikro elementler) fakat diğer bileşenler tüm miktar ve hormon olarakta 2,4-dichlorophenoxyacetic acid (2,4-D) ve 6-(g,g-dimethylallylamino) purine (2iP) içeren ortamlarda kültüre alınmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre eksplant tipleri ve bitkiler arasında somatik embriyogenesis potansiyeli açısından varyasyon olduğu tespit edilmiştir. En yüksek kallus oluşumu yaprak sapı eksplantında görülmesine karşın, en yüksek somatik embriyo oluşumu ovaryum eksplantında tespit edilmiştir. Kallus oluşum oranları yaprak sapı, ovaryum, ovul ve yaprak eksplantlarında sırası ile %34.3, %30.16, %26.6 ve %15.6 olarak tespit edilmiştir. Somatik embriyo oluşum oranları ise ovaryum, yaprak sapı, yaprak ve ovul eksplanlarında sırası ile %11.3, %8.00, %4.16 ve %2.83 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential of somatic embryogenesis from different explants (ovule, divided ovary parts, leaf and petiole segments) of 15 plants from one species was studied. Explants were cultured in the medium containing ½ MS (macro and micro elements) and 2,4-dichlorophenoxyacetic acid (2,4-D) and 6-(g,g-dimethylallylamino) purine (2iP) for inducing embriyogenic callus. Results showed that there was a variation in terms of somatic embryogenessis potantial between explant types and plants. Although the best ratio of callus formation was distinguished on petiole, the best ratio of somatic embryo was distinguished on ovary. The ratios of callus formation were calculated on petiole, ovary, ovule and leaf %34.3, %30.16, %26.6 and %15.6 respectively. The ratios of somatic embryo production were calculated on ovary, petiole, leaf and ovule %11.3, %8.00, %4.16 and %2.83 respectively.