Sağlık çalışanlarının psikolojik sağlamlıkları, bilinçli farkındalıkları, duygu düzenleme becerileri ve aleksitimi düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between healthcare workers' psychological resilience, mindfulness, emotion regulation skills and alexithymia levels
- Tez No: 898812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarının; psikolojik sağlamlıkları, bilinçli farkındalıkları, duygu düzenleme becerileri ve aleksitimi düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla ilişki arayıcı desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Aksaray İlinin Ortaköy İlçesinde görev yapmakta olan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 172 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Araştırma verileri; Tanıtıcı Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği ve Toronto Aleksitimi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde; Bağımsız Örneklem T-testi, Kruskal-Wallis-H testi, Pearson korelasyon ve doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Bilinçli farkındalık ile psikolojik sağlamlık, duygu düzenleme becerileri ve alt boyutları arasında pozitif yönlü, aleksitimi ve alt boyutları arasında negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Psikolojik sağlamlık ile duygu düzenleme becerileri ve alt boyutları arasında pozitif yönlü, aleksitimi ve alt boyutları arasında negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Duygu düzenleme becerileri ve alt boyutları ile aleksitimi ve alt boyutları arasında negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca, psikolojik sağlamlık, bilinçli farkındalık ve duygu düzenleme becerisinin aleksitimiyi anlamlı ve negatif yönde yordadığı ve varyansın %67,2' sini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlara istinaden; sağlık çalışanlarının psikolojik sağlamlık, bilinçli farkındalık ve duygu düzenleme becerilerinin arttırılması aleksitimi düzeyinin azalmasına katkı sağlayacaktır. Bu doğrultuda, sağlık çalışanlarının psikolojik sağlamlık, bilinçli farkındalık ve duygu düzenleme becerilerinin arttırılmasına yönelik güçlendirme programlarının geliştirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a correlation exploratory design to determine the relationship between psychological resilience, mindfulness, emotion regulation skills and alexithymia levels of healthcare professionals. The study sample consisted of 172 healthcare workers working in the Ortaköy District of Aksaray Province who met the inclusion criteria. Data were collected using the Introductory Information Form, Brief Resilience Scale, Mindfulness Scale, Emotion Regulation Skills Scale and Toronto Alexithymia Scale. Independent Sample T-test, Kruskal-Wallis-H test, Pearson correlation and linear regression analyses were used in the evaluation of the research data. A statistically significant positive relationship was found between mindfulness and psychological resilience, emotion regulation skills and its sub-dimensions, and a negative relationship was found between mindfulness and alexithymia and its sub-dimensions. There was a statistically significant positive relationship between psychological resilience and emotion regulation skills and its sub-dimensions, and a negative relationship between alexithymia and its sub-dimensions. A negative and statistically significant relationship was found between emotion regulation skills and its sub-dimensions and alexithymia and its sub-dimensions. In addition, it was concluded that psychological resilience, mindfulness and emotion regulation skills significantly and negatively predicted alexithymia and explained 67.2% of the variance. Based on these results; increasing the psychological resilience, mindfulness and emotion regulation skills of healthcare professionals will contribute to the reduction of alexithymia level. Accordingly, it is thought that empowerment programs should be developed to increase the psychological resilience, mindfulness and emotion regulation skills of healthcare professionals.