Upper jurassic – lower cretaceous carbonate platform margin successions of the eastern pontides: Correlation of the platform and basin, implications for the J/K boundary
Doğu pontid üst jura - alt kretase karbonat platform kenar istifleri: Platform ve basen korelasyonu, J/K sınırı için çıkarımlar
- Tez No: 898811
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ALTINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 467
Özet
Proje yürütücüsünün Üst Jura – Alt Kretase kronostratigrafik problemlerinin çözümleri üzerine odaklanan doktora araştırmasının bir ayağını oluşturan bu proje kapsamında, Doğu Pontidler'de kuzeye verjanslı tektonik dilimler içerisinde yüzlek veren Jura - Kretase karbonat platform kenarı – yamaç çökelleri çalışılmıştır. İmalıdağ bindirme diliminde yer alan Ağören Köyü'nün hemen güneyinde (Akyazı Köyü'nün kuzeyinde) yüzlek veren kayaçlar boyunca bir adet stratigrafik kesit ölçülmüş ve sık aralıklarla örneklenmiştir. Uzunluğu 589 metre olan Ağören ölçülü kesiti boyunca toplam 294 adet örnek alınmıştır. Aşutka bindirme diliminde bulunan Ozansu bölgesinde ise iki adet stratigrafik kesit ölçülmüştür (OA ve OB ölçülü kesitleri). OA kesitinin uzunluğu 65 m olup, toplam 33 örnekle geçilmiştir. OB kesitinin uzunluğu ise 236 metredir ve kesit boyunca 201 adet örnek alınmıştır. Toplanan kayaç örneklerinden elde edilen ince kesitler üzerinde detaylı mikrofasiyes ve paleontolojik analizler yapılmış olup analizler sonucunda her bir örnek için mikrofasiyes tipi ve çökelme ortamı belirlenmiş ve fosil içeriği listelenmiştir. Görece klastik girdinin daha baskın oludğu Ağören kesiti boyunca bentik foraminifer, mikrosarıcılar, pelajik krinoidler ve kalpionellid grupları kullanılarak Kimmericiyen – Valanjiniyen aralığını temsil eden 6 adet biyozon 9 adet aszon ayırtlanmıştır. Kesitte ayırtlanan mikrofasiyes çeşitleri ile bu bölgenin klastik gravite akıntı fanları ile beslenen uzak derin denizel pelajik karbonat çökelme ortamını temsil ettiği belirlenmiştir. Bir kuzeydeki bindirme diliminde bulunan Ozansu kesitleri boyunca ise mikrosarıcılar, pelajik krinoidler ve kalpionellid fosil grupları kullanılarak Titoniyen – Beriaziyen aralığı için 4 adet zon ve 5 adet aszon ayırt edilmiştir. Ağören bölgesi ile karşılaştırıldığında klastik seviyelerin oldukça az ve ince olduğu, karbonat gravite akıntı ve pelajik çökelleri ile az sayıda arakatkılanan klastik seviyeler tarafından karakterize edilen Ozansu istifinin mikrofasiyes analizleri sonucunda yamaç ortamını temsil etmekte olduğu belirlenmiştir. Doğu Pontid istifleri grafik korelasyon yöntemi ile Batı ve Orta Pontidler'den eş yaşlı veriler kullanılarak hazırlanan kompozit standard referans kesit ile korele ve kalibre edilmiş olup Doğu Pontidler'de Kimmericiyen – Hotriviyen kat sınırları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This project, constituting a major part of the project manager's ongoing Ph. D. thesis study, focuses on the Jurassic-Cretaceous slope to basin carbonates of the Eastern Pontides that crop out in several north-vergent thrust sheets. A 589 m thick stratigraphical section was measured in the İmalıdağ thrust sheet to the south of the Ağören Village and intensely sampled. Total number of 294 samples were collected. Two other stratigraphical sections were measured in the Ozansu region, located in the Aşutka thrust sheet. The OA section has 65 m thickness and was logged with 33 samples. The OB section is 236 m in length and total number of 201 samples were collected along the succession. Detailed microfacies and paleontological analyses were carried out over the thin sections. Microfaceis types, depositonal environments and fossil content for each of the samples were determined and listed. Along the Ağören measured section, which has much pronounced siliciclastic input relative to the Ozansu region, 6 biozones and 9 subzones were differentiated for the Kimmeridgian–Valanginian interval. These zones are based on benthic foraminifera, microencrusters, pelagic crinoids and calpionellids. The succession of the Ağören section represents distal deep marine carbonate deposition that fed by siliciclastic fan inputs. 4 biozones and 5 subzones were differentiated for the Tithonian–Berriasian interval in the Ozansu sections that are located in the next tectonic slice to the north by using microencrusters, pelagic crinoids and calpionellids. In comparison to the Ağören region, silicilastic levels are thin and low in frequency and the succession is characterized by pelagic micrites and intercalated thick gravity flow carbonate deposits. Microfacies analyses reveal slope depositional environments for the Ozansu region. These Eastern Pontides successions were calibrated with a composite standard reference section that is constructed from the contemporaneous Western and Central Pontides successions and the Kimmeridgian–Hauterivian stage boundaries were defined in the Eastern Pontides.