Çocuklarda peptik ülser hastalığının klinik-endoskopik bulguları, risk faktörleri ve yönetimi
Clinical-endoscopic findings, risk factors and management of peptic ulcer disease in children
- Tez No: 898833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ ÇAĞAN APPAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Peptik ülser hastalığı (PÜH) çocuklarda yetişkinlere kıyasla daha az görülmektedir ve non-spesifik bulgularla karşımıza çıkabilir. Çalışmamızda PÜH'lü çocuk hastaların bu açılardan uzun süreli ve geniş ölçekli bir grupta klinik izlem verilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Method: Ağustos 2015- Ekim 2021 yılları arasında üst gastrointestinal sistem (GİS) endoskopisi yapılmış tüm hastalar değerlendirilmiş, PÜH saptanan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların klinik, endoskopik ve histopatolojik verileri değerlendirilmiştir. Bulgular: 3116 üst GİS endoskopi yapılan olgudan 107 hastada PÜH saptanmıştır (%3,43). Bu hastaların %57,9'u erkek, ortalama yaşları 12,93 ± 4,40 saptandı. PÜH;
Özet (Çeviri)
Introduction: Peptic ulcer disease (PUD) is less common in children compared to adults and may present with non-specific findings. In our study, we aimed to evaluate the clinical follow-up data of pediatric patients with PUD in a long-term and large-scale group in these aspects. Method: All patients who underwent upper gastrointestinal system(GIS) endoscopy between August 2015 and October 2021 were evaluated and patients with PUD were included in the study. Clinical, endoscopic and histopathologic data were evaluated. Results: Out of 3116 patients who underwent upper GI endoscopy, 107 patients were found to have PUD (3.43%). Of these patients, 57.9% were male and the mean age was 12.93 ± 4.40 years. PUD was seen with a prevalence of 8.4% in