TV show adaptations of video games: A study on gamers' views on empathy, fidelity, and queer representation
Video oyunlarının dizi uyarlamaları: Oyuncuların empati, aslına sadakat ve kuir temsili görüşleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 898834
  2. Yazar: CANAN UYUMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma video oyunlarından uyarlanan televizyon serileri, yani Arcane, The Last of Us ve The Witcher üzerine yapılan analiz ile oyun uyarlaması çalışmaları ve kuir oyun çalışmaları arasındaki kesişimi incelemeyi hedefler. Bu çalışma tematik kodlama kullanarak uyarlamaların oyunlara bağlılığı, kuir temsili ve empati olmak üzere üç ana tema içeren Oyun Uyarlaması ve Temsil Şemasını geliştirir. Bu temalar mevcut literatür ve aynı zamanda oyuncu olan hayranlar ile yapılan röportajlar üzerinde incelenir. On beş katılımcı bu çalışmaya dahil edilmiş ve veriler yarı yapılandırılmış görüşme, amaçlı örnekleme ve nitel analiz yolları ile toplanıp analiz edilmiştir. Çalışmanın temel amacı hayranların hem serilerin geneli hem de kuir temsili üzerindeki beklentilerini anlamak ve gelecekteki uyarlamalar için geliştirilebilecek örnekler sunmaktır. Sınırlamalar genelleştirilebilirlik ve seçilen seriler arasındaki farklılıklar sayılabilir, örneğin; Arcane uyarlamasının diğer uyarlamalara göre daha fazla özgürlüğe sahip olması gibi. Genel olarak bu çalışma, video oyunlarından uyarlanan televizyon serilerini, popülerliklerini ve hayran toplulukları arasında dönen tartışmaları anlamak, hayran beklentilerine değinerek ve daha iyi temsil için fikirler sunarak katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the intersection between game adaptation studies and queer game studies through the analysis of selected three television series adapted from video games: Arcane, The Last of Us, and The Witcher. Through thematic coding, this study develops the Game Adaptation and Representation Framework, consisting of three main themes: fidelity, queer representation, and empathy. These themes are analyzed and observed through existing literature and interviews with the fans, who are also gamers. Fifteen participants are involved in the study, and the data is collected and analyzed with semi-structured interviews, purposive sampling, and qualitative analysis. The main aim is to understand fans' expectations, both for the series and the queer representation and to suggest improvements for future adaptations. Limitations include generalizability and the differences between the adaptations, such as Arcane having more freedom compared to the other two series. Overall, the study contributes to understanding TV series that are adapted from video games, why they are popular and always at the source of debates among fan communities, understanding fan expectations, and highlighting improvements for better representation.