Muhasebe meslek mensuplarının iş özerkliklerinin tükenmişlik ve iş tatmini üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of job autonomy of accounting professionals on burnout and job satisfaction
  1. Tez No: 898832
  2. Yazar: YASEMİN YÜNÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu ampirik araştırmanın amacı, Türkiye'de yer alan muhasebe meslek mensuplarının iş özerkliklerinin tükenmişlik ve iş tatmini üzerindeki etkisini incelemektir. Bağımsız değişken iş özerkliği bağımlı değişken algılanan tükenmişlik ve iş tatminidir. İş özerkliği, çalışanın kendini kontrol etme ve uzmanlık alanı içinde hareket etme yetkisi diye ifade edilmektedir. Tükenmişlik, bir çalışanın uzun süreli iş stresine verdiği tepki olarak tanımlanmaktadır. İş tatmini ise genel olarak çalışanın çalışma ortamıyla uyumlu ilişkisi olarak tanımlanır. Bu tez çalışmasına rehberlik eden üç temel teori; İş Özerkliği Teorisi (James A. Breaugh, 1999), Çok Boyutlu Tükenmişlik Teorisi (Maslach ve Jackson, 1981) ve İş Uyumu Teorisi (Dawis, England ve Lofquist, 1964)dir. Bu teoriler tez çalışmasının teorik alt yapısını oluşturmada ele aldığımız üç temel olgunun (iş özerkliği, iş tükenmişliği ve iş tatmini olgusu) kurumsal dayanağını oluşturmaktadır. Bu araştırmanın temeli bu üç öne çıkan teoriden iş özerkliğinin tükenmişlik ve iş tatmini üzerindeki etkisinin ne olduğuna dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this empirical research is to examine the effect of job autonomy on burnout and job satisfaction of accounting professionals in Turkey. The independent variable is job autonomy and the dependent variable is perceived burnout and job satisfaction. Job autonomy is defined as the employee's authority to control himself and act within his/her area of expertise. Burnout is defined as an employee's response to long-term job stress. Job satisfaction is generally defined as the harmonious relationship of the employee with the work environment. Three basic theories guiding this thesis are; Job Autonomy Theory (James A. Breaugh, 1999), Multidimensional Burnout Theory (Maslach and Jackson, 1981) and Job Fit Theory (Dawis, England and Lofquist, 1964). These theories constitute the institutional basis of the three basic phenomena (job autonomy, job burnout and job satisfaction) that we have addressed in creating the theoretical infrastructure of the thesis. The basis of this research is based on the effect of job autonomy on burnout and job satisfaction among these three prominent theories.