Lisans öğrencilerinin takibi için bir öğrenci bilgi sisteminin geliştirilmesi
Development of a student information system to keep track of under graduate students
  1. Tez No: 89883
  2. Yazar: MEHMET SİNAN BAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜSTÜN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ LİSANS ÖĞRENCİLERİNİN TAKİBİ İÇİN BİR ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ Mehmet Sinan BAŞAR Danışman: Yrd. Doç. Dr. Üstün ÖZEN 1999 -SAYFA: 163 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Üstün ÖZEN Prof. Dr. Sibkat KAÇTIOĞLU Yrd. Doç. Dr. Uğur YAVUZ Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesindeki lisans öğrencilerini bilgisayar desteği olmaksızın takip etmekte kullanılan mevcut sistem incelenmiş ve bu sistemin eksiklikleri göz önünde bulundurularak bilgisayar destekli yeni bir sistem geliştirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde sistem ve bilgi sistemi kavramlarıyla ilgili olarak bazı kısa bilgiler takdim edilmiştir. ikinci bölüm üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda alan, kayıt, tablo, veri tabam ve veri tabam yönetim sistemi gibi kavramları açıklanmıştır. İkinci kısımda bir veri tabanının nasıl tasarlanacağı ve yönetileceği kısaca izah edilmiştir. Üçüncü kısımda ise Öğrenci Bilgi sisteminin geliştirilmesinde kullanılan Access 8.0 isimli veri tabam yönetim sisteminin mimarisi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde mevcut sistemin analizi yapılmış ve yeni sistemle sağlanacak bilgisayar desteği açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise öğrenci bilgilerinin bilgisayar ortamında takibini sağlamak amacıyla geliştirilen yeni Öğrenci Bilgi Sisteminin (ÖBS) nasıl kullanılacağı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS DEVELOPMENT OF A STUDENT INFORMATION SYSTEM TO KEEP TRACK OF UNDERGRADUATE STUDENTS Mehmet Sinan BAŞAR Advisor: Asst. Prof. Dr. Üstün ÖZEN 1999 -PAGE: 163 Jury : Asst. Prof. Dr. Üstün ÖZEN Prof. Dr. Sibkat KAÇTIO?LU Asst. Prof. Dr. Uğur YAVUZ In this study, the existing system, which manually keeps track of students information at Economic and Administrative Sciences Faculty of Atatürk University, has been examined, and by considering the lack of this system, a computer based information system has been developed. First chapter provides a brief introduction to the concepts of the system and the information system. Second chapter consists of three sections. First section explains the concepts of field, record, table, database and database management system etc. Second section gives some brief information on how to design and manage a database. Third section clearly describes the architecture of Access 8.0, the database management system used to develop the Student Information System. Third chapter is about analysis of the existing system. This chapter also explains the computer support provided by the new system. Fourth chapter instructs the newly developed Student Information System (SIS), which keeps the students records in computer environment.