Mimarlıkta değişim, süreklilik ve kimlik: Ankara, Atatürk Bulvarı örneği
Change, continuty and identity in architecture: The Case of Atatürk boulevard in Ankara
- Tez No: 898842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE KAYMAK HEİNZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma Ankara Atatürk Bulvarı'nı değişim, süreklilik ve kimlik kavramları üzerinden değerlendirmeyi ele almaktadır. Bu amaçla, söz konusu cadde üzerindeki binaların cepheleri incelenmiştir. Geçmişten günümüze mekânlar siyasi, toplumsal, kültürel değişimler sonucunda yeniden inşa edilmişlerdir. Mimari yapılar, kentin kimliği olmakta ve kentin birçok dinamiği, dönüşümü hakkında bilgi vermektedir. Cepheler, günümüzde değişimin bir anlamda yansımasıdır. Türkiye Cumhuriyet'inin kurulması ile birlikte ulus-devlet anlayışı devlet politikalarına hâkim olmuş ve kentler ulus-devlet politikaları bağlamında değişime uğramıştır. Ankara, başkent olması sebebiyle ulus-devlet politikalarının vücut bulduğu ve kentleşmenin öncüsü olmuştur. Atatürk Bulvarı, ulus-devlet anlayışı ile şekillenen ilk merkezlerden biri olup bulvardaki cepheler bu oluşan yeni kimlik hakkında bilgi vermektedir. Bu yüzden çalışmada Atatürk Bulvarı'nda inşa edilen yapıların cephe analizleri yapılmış, elde edilen veriler“değişim, süreklilik ve kimlik”kavramları üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is based on the effectiveness of buildings in shaping the environment during the historical process of work, and it is based on the continuity of buildings as a result of identity change. In the study, changes in architecture, identity, and continuity were examined in the facades on Atatürk Boulevard in Ankara. Spaces from the past to the present have been reconstructed as a result of political, social, and cultural changes. Architectural structures constitute the identity of the city and provide information about many dynamics and transformations of the city. Facades are, in a sense, a reflection of change today. With the establishment of the Republic of Turkey, the nation-state understanding dominated state policies, and cities underwent changes in the context of nation-state policies. Ankara, being the capital, is the province where nation-state policies are implemented and is a pioneer in urbanization. Atatürk Boulevard is one of the first centers shaped by the nation-state understanding, and the facades on the boulevard provide information about this emerging new identity. Therefore, in the study, information about public buildings built on Atatürk Boulevard is provided, and facade analyzes are made through the concepts of "change, continuity, and identity.