Görüntü işleme destekli entegre flotasyon kontrol sistemi tasarımı
Integrated flotation control system design using computer vision
  1. Tez No: 898849
  2. Yazar: SERDAR GÜNDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, özellikle madencilik endüstrisinde yaygın olarak kullanılan flotasyon sistemlerinin otomasyonuna yönelik olarak, görüntü işleme destekli entegre kontrol sisteminin tasarımı yapılmıştır. Flotasyon yüzdürmeye dayalı bir cevher zenginleştirme yöntemidir ve proseste oluşan köpüğün formu flotasyon prosesinin verimli olup olmamasında büyük rol oynar. Çalışmada flotasyon prosesi köpük görüntüsü işlenerek köpük hızı tayin edilmiştir. Flotasyon hücresi içerisinde oluşan köpüğün formunu etkileyen, köpük seviyesi ve hava akış debisi için standart olarak kullanılan klasik PID yöntemi manipule edilerek bulanık mantık temelli bir kontrolör tasarımı yapılmıştır. Nihai olarak köpük hızına bağlı olarak proses parametrelerini kontrol eden entegre bir yapı tasarlanmıştır. Tasarım esnasında endüstriyel ürünler ve standartlar kullanılmıştır. Yapılan tasarımın kaynak kodları, gerçek zamanlı olarak çalışan endüstriyel PLC (Siemens S7-1513-1) içerisine yüklenerek simulasyonu ve doğrulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an integrated control system supported by image processing was designed, especially for the automation of flotation systems widely used in the mining industry. Flotation is an ore enrichment method based on buoyancy, and form of the froth in the process, plays a major role in whether the flotation process is efficient or not. In the study, the froth speed was determined by processing the flotation process froth image. A fuzzy logic-based controller design has been made by manipulating the classical PID method, which is used as a standard for froth level and air flow rate, affecting the form of the froth formed in the flotation cell. Ultimately, an integrated structure was designed that controls the process parameters depending on the froth speed. Industrial products and standards were used during the design. The source codes of the design were loaded into the industrial PLC (Siemens S7-1513-1), which operates in real time, and simulation and verification were carried out.