Rüzgar enerji santrallerinde iş kazalarının risk analizi ve değerlendirilmesi
Risk analysis and evaluation of occupational accidents at winde power plants
- Tez No: 898880
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR KOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, rüzgâr enerjisi teknolojisinin tarihsel gelişimine genel bir bakış sağlamakta ve dünya rüzgâr enerjisi üretiminin mevcut durumunu tartışmaktadır. Ayrıca rüzgâr türbini teknolojisinin mevcut durumunu ve rüzgâr enerjisinin uzun tarihini anlamadaki son gelişmeleri sunulmaktadır. Rüzgâr türbinlerinin sayısının dünya çapında çok güçlü büyümesine rağmen iş kazası istatistikleri uluslararası düzeyde bile parçalı durumda ve sektördeki iş sağlığı ve güvenliğinin durumunu maalesef göstermemektedir. Bu çalışmanın amacı her yıl yüzlerce yüksek güçlü rüzgâr türbini inşa edildiğinden iş sağlığı ve güvenliği riskleri ve uygulamalarını daha iyi anlamaktır. Genel amaç, rüzgâr enerjisi endüstrinin genel bir değerlendirmesini sağlamaktır. Çalışma bulguları, 2000'li yılların başından itibaren günümüze kadar sektörde meydana gelen iş kazalarının gözden geçirilmesi ile başlamaktadır. Dünya çapında bu sektörde meydana gelen iş kazaları karşımıza dört temel başlık (bıçak arızası, yangın olayları, yapısal başarısızlıklar ve taşıma) çıkmaktadır. Bu sektörde kaza olaylarının %34 bıçak arızaları yer almaktadır. Bu iş kazaları toplamda 3.540 kaza meydana gelmiştir, 169'u ölümcül kazadır. İş sağlığı ve güvenliği (İSG) temel konularından biri mesleki tehlikelerin, iş kazalarının önlenmesi ve kontrol altına alınmasıdır. Risk değerlendirmesi, tehlikeleri belirlemek ve risk durumuna karar vermek için bir araç olarak kullanılmaktadır. Kapsamlı ve niceliksel bir risk değerlendirme yöntemi olarak Fine Kinney ve L Tipi Matris pratikte mesleki tehlikelerin kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için bu tez kapsamında uygulanmaktadır. Fine Kinney ve L Tipi Matris yaklaşımı rüzgâr enerji santrallerinde yaşanan iş kazalarına ilişkin çeşitli alanlardaki tehlikelerin etkili bir risk değerlendirmesi ilerleyen süreçte sonuçları daha kesin ve güvenilir olarak rüzgâr enerji santralinde kullanılabilecektir. Sonuç kısmında düzenleyici ve önleyici faaliyetler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it provides an overview of the historical development of wind energy technology and discusses the current situation of world wind energy production. It also presents recent advances in understanding the current state of wind turbine technology and the long history of wind energy. Despite the strong growth in the number of wind turbines worldwide, occupational accident statistics are fragmented even at the international level and unfortunately do not show the state of occupational health and safety in the sector. The aim of this study is to better understand the occupational health and safety risks and practices as hundreds of high-power wind turbines are built each year. The overall aim is to provide an overall assessment of the wind energy industry. The findings of the study begin with a review of the occupational accidents that have occurred in the sector since the beginning of the 2000s. Work accidents occurring in this sector worldwide come under foru main headings (blade failure, fire incidents, structural failures and transportation). Blade malfunctions account for 34% of accidents in this sector. These work accidents totaled 3.540 accidents, 169 of which were fatal accidents. One of the basic information in occupational health and safety (OHS) is the protection of occupational hazards and occupational accidents and their collection in the control report. Risk assessment is used as a tool to identify hazards and decide risk. As a comprehensive and beautiful risk assessment method, Fine Kinney and L-Type Matrix are applied within the scope of this thesis to help keep occupational hazards under control in practice. Fine Kinney and L-Type Matrix approach, an effective risk assessment of hazards in various regions regarding occupational accidents in power plants, results in more accurate and reliable progress in the wind power plant. It is suggested that the conclusion section be extended and supplemented.