Bilek güreşi sporcularının el kol ve omuz problemlerinin incelenmesi
Examination of hand arm and shoulder problems in arm wrestling athletes
  1. Tez No: 898883
  2. Yazar: EGEMEN CAN YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYBARS RECEP EYNUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2024 yılında Üniversiteler Arası Türkiye Bilek Güreşi şampiyonasına katılan bilek güreşi sporcularında el, kol ve omuz problemlerinin incelenmesidir. Araştırmanın katılımcılarını, 2024 Üniversiteler Arası Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonasına katılan 19 kadın 78 erkek toplam 97 gönüllü bilek güreşi sporcusu oluşturmaktadır. Araştırmada, betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak DASH kol, omuz ve el sorunları anketi kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler uç değer analizine tabi tutulmuş ve aşırı farklılaşan verinin olmadığı belirlenerek, 97 katılımcı üzerinden bağımsız örneklem t-testi ve One Way ANOVA testlerinden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre, cinsiyet, müsabık sporculuk, milli sporculuk, millilik düzeyi ve bilek güreşi ile ilgilenme süresi değişkenleri incelendiğinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak, sakatlık sonrası tedavi/rehabilitasyon alma, sakatlık yaşanan bölge, sakatlık yaşanılan yer ve fizik tedavi/rehabilitasyon alma süresi gibi değişkenlerle karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine hand, arm, and shoulder problems among arm wrestling athletes who participated in the 2024 Intercollegiate Turkey Arm Wrestling Championship. The participants of the study consist of 97 volunteer arm wrestling athletes, including 19 women and 78 men, who took part in the 2024 Intercollegiate Turkey Arm Wrestling Championship. A descriptive survey method was employed in the research. The DASH (Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand) questionnaire was utilized as the data collection instrument. Data obtained from the participants were subjected to outlier analysis, and it was determined that there were no extreme deviations, allowing the use of independent sample t-tests and One Way ANOVA tests on the data from the 97 participants. The findings of the study indicate that there is no significant difference when variables such as gender, competitive athleticism, national athleticism, level of national representation, and duration of involvement in arm wrestling are considered. However, significant differences were found when comparing variables such as receiving treatment/rehabilitation after injury, the region of the body affected by injury, the location where the injury occurred, and the duration of physical therapy/rehabilitation.