Bruksizmin eşlik ettiği miyofasyal temporomandibular disfonksiyonlarda telerehabilitasyon tabanlı egzersizlerin etkinliği
Effectiveness of telerehabilitation - based exercises in myofascial temporomandibular dysfunction accompanied by bruxism
  1. Tez No: 898882
  2. Yazar: TAHA TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, bruksizmin eşlik ettiği miyofasyal temporomandibular disfonksiyonlarda telerehabilitasyon tabanlı egzersizlerin etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 18-60 yaş arası, bruksizm ve temporomandibular disfonksiyon (TMD) tanısı almış 30 birey dahil edilmiştir. Katılımcılar rastgele olarak iki gruba ayrılmıştır: Telerehabilitasyon grubu (n=15) ve ev egzersiz grubu (n=15). Telerehabilitasyon grubuna, haftada üç kez WhatsApp üzerinden görüntülü görüşme yoluyla egzersiz rehberliği sağlanmış, ev egzersiz grubuna ise egzersizlerin nasıl yapılacağını açıklayan broşürler verilmiştir. Her iki grup da Rocabado'nun 6x6 egzersiz programını dört hafta boyunca uygulamıştır. Rocabado's 6x6 egzersiz programı, temporomandibular eklem disfonksiyonunu tedavi etmeye yardımcı olan bir dizi hareketi içermektedir. Bu egzersizler, başın boyuna, boyunun omuzlara ve alt çenenin üst çeneye olan postür ilişkisini ele almakta ve hastaların her aktiviteyi günde 6 kez tamamlamalarını öngörmektedir. Değerlendirme yöntemleri arasında demografik bilgi formu, Temporomandibular Eklem (TME) hareket açıklığı ölçümleri, Vizüel Analog Skala (VAS) ile ağrı değerlendirmesi, Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Jenkins Uyku Skalası (JSS), Oral Alışkanlıklar Anketi ve Fonseca Anketi (TMD şiddeti) bulunmaktadır. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve tedavi sonrasında yapılmıştır. Veriler R programı ile analiz edildi. Sonuçlar, telerehabilitasyon grubunun ağrı, uyku kalitesi, stres ve oral alışkanlıklar üzerinde ev egzersiz grubuna göre daha fazla iyileşme göstermiştir fakat istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.001).
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effectiveness of telerehabilitation-based exercises in myofascial temporomandibular dysfunction (TMD) accompanied by bruxism. The research was conducted at the Faculty of Dentistry at Nevşehir Hacı Bektaş Veli University. The study included 30 individuals aged 18-60 who were diagnosed with bruxism and temporomandibular dysfunction. Participants were randomly divided into two groups: the telerehabilitation group (n=15) and the home exercise group (n=15). The telerehabilitation group received exercise guidance through WhatsApp video calls three times a week, while the home exercise group was provided with brochures explaining how to perform the exercises. Both groups followed Rocabado's 6x6 exercise program for four weeks. Rocabado's 6x6 exercise program includes a series of movements designed to treat temporomandibular joint dysfunction. These exercises address the postural relationships between the head and neck, the neck and shoulders, and the lower and upper jaws, with patients instructed to complete each activity six times a day. The evaluation methods included a demographic information form, Temporomandibular Joint (TMJ) range of motion measurements, pain assessment using the Visual Analog Scale (VAS), Perceived Stress Scale (PSS), Jenkins Sleep Scale (JSS), Oral Habits Questionnaire, and Fonseca Anamnestic Index (TMD severity). Assessments were conducted before and after the treatment. Results showed that the telerehabilitation group demonstrated greater improvements in pain, sleep quality, stress, and oral habits compared to the home exercise group, although these improvements were not statistically significant.