Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran gebe kadınlarda gebe okuluna katılım durumunun doğum korkusu üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of antenatal class attendance on childbirth fear levels in pregnant women admitted to Karabuk Education and Research Hospital
- Tez No: 898896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇUVADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran gebe kadınlarda gebe okuluna katılım durumunun doğum korkusu üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Prospektif vaka-kontrol türündeki bu araştırmanın örneklemini Şubat 2024 - Haziran 2024 tarihleri arasında Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi gebe okulu ve kadın doğum polikliniklerine başvuru yapan 18-38 yaş aralığındaki 128 kadın oluşturmuştur. Çalışmanın verileri 'Kişisel Bilgi Formu' ve 'Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi ölçeği A versiyonu' kullanılarak toplanmıştır. Gebe okuluna başvuran kadınlar vaka grubunu, gebe okuluna başvuru yapmayıp yalnızca Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuru yapan gebeler kontrol grubunu oluşturdu. İstatistiksel analizler, SPSS 27.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirildi. P değeri
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to examine the effect of participation in prenatal classes on childbirth fear in pregnant women applying to Karabük Training and Research Hospital. The sample of this prospective case-control study consisted of 128 women aged between 18-38 who applied to the prenatal classes and obstetrics clinics of Karabük Training and Research Hospital between February 2024 and June 2024. The data of the study were collected using the 'Personal Information Form' and 'Wijma Childbirth Expectation/Experience Scale Version A'. The pregnant women who applied to the prenatal classes formed the case group, while the pregnant women who did not apply to the prenatal classes but only applied to the Obstetrics Clinic of Karabük Training and Research Hospital formed the control group. Statistical analyses were performed using the SPSS 27.0 package program. A p-value of