Destekleme ve yetiştirme kursuna ilişkin Fen Bilimleri öğretmenlerinin görüşleri
Opinions of Science teachers regarding the support and training course
  1. Tez No: 898895
  2. Yazar: YAKUP ERDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE DENİŞ ÇELİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkemizde dünyanın farklı yerlerinde de olduğu gibi eğitim kademeleri arasındaki geçişler ülke genelinde uygulanan merkezi sınavlar aracılığıyla olmaktadır. Merkezi sınavların olması gerçeği beraberinde rekabetçi bir eğitim sürecini getirmiştir. Bu doğrultuda öğrencilere sınavlara hazırlık aşamasında yardımcı olmak amacıyla zaman içerisinde farklı kurumlar rol almıştır. 2014 yılından bu yana da ülkemizde devlet okullarında ve halk eğitimi merkezlerinde destekleme ve yetiştirme kursları (DYK) bu amaca hizmet etmektedir. Alanyazına bakıldığında destekleme ve yetiştirme kurslarını öğretmen, öğrenci, yönetici ve veli bakış açılarından farklı yönlerden ele alan pek çok çalışma olduğu görülmüştür. Bu çalışma Isparta ili merkez ve ilçelerinde destekleme ve yetiştirme kursunda görevli fen bilimleri öğretmenlerinin destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin görüşlerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada nicel yaklaşımlardan betimsel tarama yöntemine başvurulmuş ve Uğurlu ve Aylar (2017) tarafından oluşturulan“Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına Dönük Öz Algı Ölçeği”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmaya 73 öğretmen katılmış ve katılan tüm öğretmenler bütün soruları yanıtlamıştır. Araştırmada uygulanan anket sonucunda elde edilen bilgiler istatistiksel analiz programı SPSS 22 aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmada ortaya çıkan bulgular doğrultusunda destekleme ve yetiştirme kursunda görevli fen bilimleri öğretmenlerinin görüşlerinin yaş değişkenine göre incelemesi yapıldığında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kurslarda görevli öğretmenlerin kurslara dönük düşüncelerinin olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İleride yapılacak çalışmalarda destekleme ve yetiştirme kurslarında çalışan ve çalışmayan öğretmenlerin görüşlerinin kıyaslanmasına yönelik araştırmalar yapılabilir. Kurslara katılan öğrenciler için algı ve tutum ölçekleri geliştirilip bu doğrultuda çalışmalar yürütülebilir.
Özet (Çeviri)
In our country, as in other parts of the world, transitions between education levels are made through central exams applied throughout the country. The fact that there are central exams has brought about a competitive education process. In this regard, different institutions have played a role over time in order to assist students in preparation for the exams. Since 2014, support and training courses (DYK) have been serving this purpose in public schools and public education centers in our country. When the literature is examined, it is seen that there are many studies examining support and training courses from different perspectives from the viewpoint of teachers, students, parents and school directors. This study aimed to examine the opinions of science teachers working in support and training courses in the center and districts of Isparta province, regarding support and training courses.The descriptive survey method, one of the quantitative approaches, was used in the research and the“Self-Perception Scale for Support and Training Courses”created by Uğurlu and Aylar (2017) was used as a data collection tool. 73 teachers participated in the research and all participating teachers answered all questions. The data obtained as a result of the survey applied in the research was analyzed through the statistical analysis program SPSS 22. In line with the findings of the study, when the self-perceptions of science teachers working in the support and training course were examined according to the age variable, it was revealed that there was a significant difference. In addition, it was concluded that the teachers working in the courses had positive opinions about the courses. In future studies, studies can be conducted to compare the self-perception levels of teachers who take part in support and training courses and those who do not. Perception and attitude scales can be developed for students attending courses and studies can be carried out in this direction.