Geçiş dönemindeki süt ineklerinin rasyonlarında bypass protein oranının azaltılarak şeker oranının artırılmasının bazı verim ve metabolizma parametreleri üzerine etkileri
Effects of reducing bypass protein rate and increasing sugar rate in rations of dairy cows in transition period on some yield and metabolism parameters
- Tez No: 898897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANGİR UYARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Süt sığırlarında rasyonun büyük kısmı karbonhidrat ve proteinden oluşmaktadır. Ancak hayvanların sağlık ve verim performansı rayondaki karbonhidratlar ile proteinin rumende bir harmoni ile sindirilmesine bağlıdır. Günümüzde yüksek verimli süt sığırlarının artan enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına yüksek nişasta ve rumende yıkımlanmayan protein içeren rasyonlar kullanılmaktadır. Yapılan bu çalışmada yüksek verimli süt sığırlarında rasyonun enerji ve metabolik protein düzeyini değiştirmeden (izokalorik, izonitrojenik) nişasta ve rumende yıkımlanmayan protein oranını azaltıp şeker ve rumende yıkımlanabilir protein oranını artırmanın geçiş dönemi boyunca süt verimi, sütün besin madde kompozisyonu ve bazı kan metabolizma ile bağışıklık parametreleri üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The majority of the ration in dairy cattle consists of carbohydrates and protein. However, the health and yield performance of animals depends on the harmonious digestion of carbohydrates and protein in the rumen. Nowadays, in order to meet the increasing energy needs of high-yield dairy cattle, rations containing high starch and protein that are not degraded in the rumen. This study examined the effects of reducing the rate of starch and rumen non-degradable protein and increasing the sugar and rumen degradable protein of the diet (isocaloric, isonitrogenous) on milk yield, nutrient composition of milk, and some blood metabolism and immune parameters in transition dairy cows.