Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin spor farkındalıkları ile akademik motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between sport awareness and academic motivation of sport sciences faculty students
  1. Tez No: 898899
  2. Yazar: GÖZDE YIKILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin spor farkındalıkları ile akademik motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Iğdır Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören öğrenciler, örneklemini ise araştırmaya tesadüfi örnekleme yöntemi ile gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 302 (200 Erkek, 102 Kadın) birey oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Uyar ve Sunay (2020) tarafından geliştirilen“Spor Farkındalık Ölçeği”ile Karagüven (2012) tarafından geliştirilen“Akademik Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. Verilerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmış, veri setlerinin normallik sınamaları yapılmıştır. Verilerin Skewness-Kurtosis değerlerine bakılmış, değerler -1.5 ile 1.5 arasında olduğu için veri setlerinin normal dağılım gösterdiği varsayılarak parametrik testler uygulanmıştır. İkili gruplar için Independent Sample t testi, çoklu gruplar için One Way ANOVA analizi, iki değişken arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Verilerin anlamlılığı 0.05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda spor bilimleri alanında eğitim alan üniversite öğrencilerinin akademik motivasyonlarının ve spor farkındalıklarının yüksek olduğu tespit edilirken, erkeklerin akademik açıdan motivasyonsuzluklarının kadınlardan daha yüksek olduğu, spor farkındalığı ve akademik motivasyonlarının cinsiyet, ailede spor yapma, gelir düzeyi ve spor bilimlerini seçme nedeni açısından farklılık görülmemiştir. Ancak sınıf değişkeni açısında akademik motivasyonda farklılık görülmezken spor farkındalığı alt boyutu olan sosyal ve bireysel fayda alt boyutunda 3. ve 4. sınıfların daha yüksek puanlar aldığı görülmüştür. Bölüm değişkeni açısından ise spor farkındalığında herhangi bir farklılık görülmez iken, akademik motivasyon ölçeği alt boyutlarından içe yansıyan motivasyon ve başarmaya yönelik içsel motivasyon alt boyutlarında antrenörlük eğitimi öğrencilerinin spor yöneticiliği öğrencilerinden daha yüksek puanlar elde ettiği belirlenmiştir. Akademik motivasyon ile spor farkındalığı arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişkilere rastlanmıştır. Dolayısıyla, araştırmada yer alan spor bilimleri öğrencilerinin spor farkındalıklarının arttığı durumlarda akademik motivasyonlarının da arttığından söz edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between sport awareness and academic motivation of the students of the Faculty of Sport Sciences. The population of the study consisted of students studying at Iğdır University Faculty of Sport Sciences, and the sample consisted of 302 (200 Male, 102 Female) individuals selected on the basis of volunteerism with random sampling method.“Sports Awareness Scale”developed by Uyar and Sunay (2020) and“Academic Motivation Scale”developed by Karagüven (2012) were used as data collection tools. SPSS 24.0 program was used for data analysis. The arithmetic averages and standard deviations of the data were calculated and normality tests of the data sets were performed. Skewness-Kurtosis values of the data were examined, and since the values were between -1.5 and 1.5, parametric tests were applied assuming that the data sets were normally distributed. Independent Sample t test for paired groups, One Way ANOVA analysis for multiple groups, Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between two variables. The significance of the data was evaluated at 0.05 level. As a result of the research, it was determined that the academic motivation and sports awareness of university students studying in the field of sports sciences were high, while males were more academically unmotivated than females, and there was no difference in sports awareness and academic motivation in terms of gender, doing sports in the family, income level and reason for choosing sports sciences. However, while there was no difference in academic motivation in terms of grade variable, it was observed that 3rd and 4th graders had higher scores in the social and individual benefit sub-dimension of sport awareness. In terms of the department variable, while there was no difference in sport awareness, it was determined that coaching education students obtained higher scores than sport management students in the sub-dimensions of intrinsic motivation and intrinsic motivation to achieve, which are sub-dimensions of the academic motivation scale. Positive and moderately significant relationships were found between academic motivation and sport awareness. Therefore, it can be said that when the sport awareness of the sport sciences students in the study increases, their academic motivation also increases.