Z kuşağı spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin kariyer farkındalıkları ile iş bulma kaygıları arasındaki ilişki
The relationship between career awareness and job finding anxiety of Z generation sports sciences faculty students
- Tez No: 851757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF BOZKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor eğitimi alan üniversite öğrencilerinin, kariyer farkındalık düzeyleri ile iş bulma kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile tasarlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Kariyer Farkındalık Ölçeği”ile“İş Bulma Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada veriler, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Munzur Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören toplam 236 öğrenciden toplanmıştır. Elde edilen verilerin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek için çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmıştır. Bu değerler normallik varsayımını karşıladığı için gruplar arası karşılaştırmalarda parametrik testlerden olan independent sample t-testi ve Anova analizi tercih edilmiştir. Öğrencilerin kariyer farkındalık düzeyleri ile iş bulma kaygıları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon testi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler, SPSS 25 paket programında analiz edilmiştir. Analiz sonuçları incelendiğinde, katılımcıların baba eğitim durumlarına göre iş bulma kaygıları, yaş değişkenine göre öğrencilerin kariyer farkındalık ölçeği mesleki özgüven ve sınıf düzeyi değişkenine göre mesleki hazır bulunma alt boyutlarında anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca katılımcıların kariyer farkındalıkları ile iş bulma kaygıları arasında negatif yönde ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak, spor alanında eğitim gören z kuşağı öğrencilerin kariyer farkındalık düzeyleri arttıkça iş bulma kaygılarının azalabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between career awareness levels and job finding anxiety of university students studying sports. This study was designed with the relational survey model, one of the quantitative research methods.“Career Awareness Scale”and“Job Finding Anxiety Scale”were used as data collection tools in the study. The data were collected from a total of 236 students studying at Munzur University Faculty of Sport Sciences in the 2022-2023 academic year. Skewness and kurtosis values were examined to determine whether the data obtained were normally distributed. Since these values meet the normality assumption, independent sample t-test and Anova analysis, which are parametric tests, were preferred for intergroup comparisons. Pearson correlation test was conducted to determine the relationship between students' career awareness levels and their anxiety about finding a job. The data were analyzed using SPSS 25 package program. When the results of the analysis were examined, significant results were determined in the sub-dimensions of the participants' anxiety about finding a job according to their father's education level, students' career awareness scale vocational self-confidence according to the age variable, and vocational readiness according to the grade level variable. In addition, a negative and low-level significant relationship was found between the participants' career awareness and their anxiety about finding a job. As a result, it can be said that as the career awareness levels of Generation Z students studying in the field of sport increase, their anxiety about finding a job may decrease.