Yozgat Bozok Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin rekreasyon farkındalıkları ile fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
Examination of recreation awareness and physical activity levels of Yozgat bozok University Faculty of sports sciences students
  1. Tez No: 750676
  2. Yazar: BATIKAN KARAVELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BARIŞ CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin rekreatif farkındalıkları ve fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma 2022 yılı Yozgat Bozok Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan üç ayrı bölümden 371 kişiye uygulanmıştır. Rekreatif farkındalıkların belirlenebilmesi için ''Rekreasyon Farkındalık Ölçeği'' (RFÖ) kullanılmıştır. Özdilek ve Ekinci (2019) tarafından geliştirilen rekreasyonel farkındalıkları ölçebilen RFÖ 5'li likert tipi, 41 madde ve 3 alt boyuttan oluşmaktadır. Toplumların sağlığını ve fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlı öz bildirim tipi, açık uçlu 7 soru ile Dr. Micheal Booth tarafından oluşturulmuştur. Ölçeğin, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu tarafından 2007 yılında geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Araştırmacı tarafından oluşturulan ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Verilere öncelikle normallik testi uygulanmıştır. Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk değerlerinin anlamlı olduğu ve verilerin normal bir dağılım sergilemediği görülmüştür. Değişkenler normal dağılım göstermediği için Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen gruplarda üç veya daha fazla sayıda grubun ortalamaları arasındaki farklılığın anlamlılığını test etmek amacıyla Kruskall Wallis-H testi kullanılmıştır. Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin cinsiyet açısından fiziksel aktivite düzeyleri farklılığını belirlemek için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Analizler SPSS 21 paket programına göre yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre cinsiyet ve yaş değişkenine göre rekreatif farkındalıklar ile fiziksel aktivite düzeylerinde anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Yüksek şiddette fiziksel aktivite ile rekreatif farkındalığın hiçbir alt boyutunda anlamlı bir farklılığa rastlanılmamıştır. Fiziksel aktivite tek boyutta düşünülüp orta şiddet bazına indirgendiğinde rekreatif farkındalığın alt boyutlarında anlamlı bir farklılık görülmemiştir ancak çalışma grubundaki öğrencilerin verdiği yanıtlara göre orta şiddetli olduğu görülen sonuçlarla ilişkilendirildiğinde haz ve eğlence ile sosyal başarı boyutunda anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Yürüme şiddetinde, sosyal başarı, kendini geliştirme arasında anlamlı biri ilişki tespit edilmemişken, haz ve eğlence arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Yürüme şiddetinde fiziksel aktivite arttıkça haz ve eğlence düştüğü bulgulanmıştır. Oturma şiddetinde fiziksel aktivite ile rekreatif farkındalıklar haz ve eğlence, sosyal başarı, kendini geliştirme arasında anlamlı biri ilişki tespit edilmemiştir. Toplam fiziksel aktivite ile rekreatif farkındalıklar haz ve eğlence, sosyal başarı, kendini geliştirme arasında anlamlı biri ilişki tespit edilmemiştir. Bölüm değişkenine göre haz ve eğlence, kendini geliştirme, yüksek düzeyde F.A., orta düzeyde F.A., oturma düzeyinde F.A., toplam F.A. düzeylerinde anlamlı bir farklılık görülmezken, sosyal başarı ve yürüme şiddetinde F.A. boyutunda anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Yöneticilik bölümü öğrencilerinin diğer bölüm öğrencilerine göre rekreatif farkındalıkta sosyal başarı düzeyleri daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Antrenörlük bölümü öğrencilerinin yürüme şiddetinde F.A. düzeyleri diğer bölüm öğrencilerine göre daha yüksek olduğu bulgulanmıştır. Sınıf değişkenine göre fiziksel aktivite düzeylerine göre anlamlı bir farklılık görülmezken, rekreatif etkinliklere katılım haz ve eğlence, sosyal başarı ve kendini geliştirme boyutunda anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Haz ve eğlence, sosyal başarı ve kendini geliştirme boyutunda 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile 1. ve 2. sınıf öğrencileri arasında farkın olduğu, farkın 3. ve 4. sınıf öğrencileri lehine yüksek olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin, rekreatif farkındalıkları haz ve eğlence, kendini geliştirme, sosyal başarı düzeyleri 1. ve 2. sınıf öğrencilerine göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the recreational awareness and physical activity levels of students studying at the faculty of sports sciences. The research was applied to 371 people from three different departments studying at Yozgat Bozok University Faculty of Sports Sciences in 2022. The“Recreation Awareness Scale”(RAS) was used to determine recreational awareness. Developed by Özdilek and Ekinci (2019), RAS 5-point likert type, which can measure recreational awareness, consists of 41 items and 3 sub-dimensions. The self-report type to examine the relationship between the health of the populations and the physical activity levels, with 7 open-ended questions, was created by Dr. Michael Booth. The validity and reliability study of the scale was conducted by Hacettepe University School of Sports Sciences and Technology in 2007.“Personal Information Form”created by the researcher was used. Normality test was applied to the data first. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk values were found to be significant and the data did not show a normal distribution. Spearman correlation analysis was used because the variables did not show normal distribution. The Kruskall-Wallis-H test was used to test the significance of the difference between the means of three or more groups in non-normally distributed groups. The Mann-Whitney U test was used to determine the difference in physical activity levels of the students of the faculty of sports sciences in terms of gender. Analyzes were made according to the SPSS 21 package program. According to the research findings, no significant difference was found in recreational awareness and physical activity levels according to gender and age variables. No significant difference was found in any of the sub-dimensions of high-intensity physical activity and recreational awareness. When physical activity was considered in one dimension and reduced to moderate intensity, there was no significant difference in the sub-dimensions of recreational awareness, but a significant difference was found in the dimensions of pleasure and entertainment and social success when it was associated with the results that were seen to be moderate according to the answers given by the students in the study group. While no significant relationship was found between social success and self-development in walking intensity, a negative and low-level significant relationship was found between pleasure and entertainment. It was found that as physical activity increased in walking intensity, pleasure and entertainment decreased. No significant relationship was found between physical activity and recreational awareness, pleasure and entertainment, social success, and self-development in sitting severity. No significant relationship was found between total physical activity and recreational awareness, pleasure and entertainment, social success, and self-development. Pleasure and entertainment, self-development, high level P.A., intermediate level P.A., sitting level P.A., total P.A. by department variable. While no significant difference was observed in the levels of social success and walking severity, P.A. It was determined that the students of the management department had higher social success levels in recreational awareness than the students of other departments. In the walking intensity of the students of the coaching department, P.A. levels were found to be higher than the students of other departments. While no significant difference was observed in terms of physical activity levels according to the class variable, a significant difference was found in participation in recreational activities, pleasure and entertainment, social success and self-development dimensions. It has been determined that there is a difference between 3rd and 4th grade students and 1st and 2nd grade students in the dimensions of pleasure and entertainment, social success and self-development, and the difference is high in favor of 3rd and 4th grade students. Therefore, it has been concluded that 3rd and 4th grade students have higher levels of recreational awareness, pleasure and entertainment, self-development, and social success than 1st and 2nd grade students.