Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin yeme farkındalıkları ve spor besin takviyeleri inançlarının psikolojik iyi oluş durumları ile ilişkisi
The relationship between eating awareness and beliefs of sports nutritional supplements with psychological well-being of the Faculty ofVSport Sciences Students
  1. Tez No: 858382
  2. Yazar: DUYGU BÜŞRA SANDIKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF BOZKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sporcularda fiziksel ve ruhsal sağlığının iyileştirilmesi, yeme eyleminin farkındalık içerisinde gerçekleştirilmesinin yanında besin takviyelerinin de doğru kullanılıp kullanılmadığı ile ilgili olabilir. Bu durumun da bireylerin psikolojik iyi oluş düzeyleriyle ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Bu amaçla, Munzur Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin yeme farkındalıkları ve spor besin takviyeleri inançlarının psikolojik iyi oluş durumları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Munzur Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören toplam 361 kadın ve erkek öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem kullanılmamış olup evrenin %88,36'sına (319 kişiye) ulaşılmıştır. Araştırmaya toplam 319 kişi katılmış olup katılımcıların 217'si erkek, 102'si kadındır. Veri toplama aracı olarak 15 maddeden oluşan, sosyo-demografik 'Kişisel Bilgi Formu', 30 sorudan oluşan 'Yeme Farkındalığı Ölçeği' formu, 6 sorudan oluşan 'Spor Besin Takviyeleri İnanç Ölçeği' formu ve 8 sorudan oluşan 'Psikolojik İyi Oluş Ölçeği' formu kullanılmıştır. Çalışmada katılımcıların çoğunluğunun cinsiyeti erkek (%68) iken, %98,1'i bekar ve %82,4'ünün beden kütle endeksi normaldir.
Özet (Çeviri)
The improvement of physical and mental health in athletes may be related to the awareness of eating habits as well as the correct use of nutritional supplements. It has been suggested that this situation may also be associated with individuals' levels of psychological well-being. With this aim, the relationship between eating awareness, beliefs about sports nutritional supplements, and psychological well-being of students studying at Munzur University Faculty of Sports Sciences was aimed to be investigated. The population of the research consists of a total of 361 female and male students studying at Munzur University Faculty of Sports Sciences. No sample was used in the research, and 88.36% of the population (319 people) was reached. A total of 319 people participated in the research, with 217 male and 102 female participants. A socio-demographic 'Personal Information Form' consisting of 15 items, a 'Eating Awareness Scale' form consisting of 30 questions, a 'Sports Nutritional Supplements Belief Scale' form consisting of 6 questions, and a 'Psychological Well-being Scale' form consisting of 8 questions were used as data collection tools. In the study, while the majority of the participants were male (68%), 98.1% were single, and 82.4% had a normal body mass index.