Lösemili çocukların ebeveynlerine verilen web tabanlı eğitimin ebeveynlerin bilgi düzeyi, memnuniyet ve öz yeterliliklerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of web-based education given to parents of children with leukemia on parents' level of knowledge, satisfaction and self-efficacy
- Tez No: 898906
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, lösemi tanılı çocukların bakımına yönelik ebeveynlere verilen web tabanlı eğitimin ebeveynlerin bilgi düzeyi, memnuniyet ve öz yeterliliklerine etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma tek kör randomize kontrollü deneysel araştırma tipinde olup, 24.09.2021- 24.03.2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi MH4 Çocuk Hastanesi Hematoloji-Onkoloji Klinikleri ve Lösemi Polikliniği'nde yürütülmüştür. Araştırma 27 deney ve 28 kontrol grubu olmak üzere 55 ebeveyn ile tamamlanmıştır. Veriler“Çocuk ve Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Lösemi Tanılı Çocuk Bakımına Yönelik Ebeveynlerin Bilgi Düzeyini Değerlendirme Formu”,“Genelleştirilmiş Algılanan Öz Yeterlilik Ölçeği”ve“Lösemi Tanılı Çocuk Bakımına Yönelik Verilen Web Tabanlı Eğitimden Ebeveynlerin Memnuniyetini Değerlendirme Formu”ile toplanmıştır. Deney grubundaki ebeveynlere www.losemitanilicocuk.com web sitesi üzerinden beş hafta boyunca modül ve video destekli asenkron eğitim verilmiştir. Kontrol grubundaki ebeveynlere herhangi eğitim verilmemiş olup, çocuklar rutin bakım ve tedavi sürecine devam etmiştir. Veriler IBM SPSS V23 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın yürütülmesi için gerekli izinler alınmıştır. Bulgular: Deney grubundaki ebeveynlerin“Lösemi Tanılı Çocuk Bakımına Yönelik Ebeveynlerin Bilgi Düzeyini Değerlendirme Son Test Formu”toplam ortalama puanının kontrol grubuna göre daha yüksek ve elde edilen değerler arasında grup faktörüne göre anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir (p0,05). Ebeveynlere verilen web tabanlı bakım eğitimine ilişkin memnuniyet düzeyi yüksek bulunmuştur. Sonuç: Lösemi tanılı çocukların ebeveynlerine verilen web tabanlı bakım eğitiminin ebeveynlerin bilgi düzeyini arttırdığı, verilen web tabanlı bakım eğitime ilişkin memnuniyetin yüksek olduğu belirlenmiştir. Lösemi tanılı çocukların ebeveynlerine hemşire liderliğinde modül ve video destekli web tabanlı bakım eğitimlerinin verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this research is to evaluate the effect of web-based education given to parents regarding the care of children diagnosed with leukemia on their knowledge level, satisfaction and self-efficacy. Materials and Methods: The research is a single-blind randomized controlled experimental research type and was conducted between 24.09.2021 and 24.03.2024 at Ankara Bilkent City Hospital MH4 Children's Hospital Hematology-Oncology Clinics and Leukemia Polyclinic. The research was completed with 55 parents, 27 in the experimental group and 28 in the control group. Data were collected with the“Child and Parent Introductory Information Form”,“Evaluation Form for Parents' Level of Knowledge Regarding the Care of Children Diagnosed with Leukemia”,“Generalized Perceived Self-Efficacy Scale”and“Evaluation Form for Parents' Satisfaction with Web-Based Education on Care of Children Diagnosed with Leukemia”. Parents in the experimental group were given module and video-supported asynchronous training for five weeks via the www.losemitanilicocuk.com website. No education was given to the parents in the control group, and the children continued their routine care and treatment process. Data were analyzed using IBM SPSS V23 program. Necessary permissions were obtained to conduct the research. Results: It was determined that the total average score of the parents in the experimental group on the“Evaluation Post-Test Form for Parents' Level of Knowledge Regarding the Care of Children Diagnosed with Leukemia”was higher than the control group and that there was a significant relationship between the obtained values according to the group factor (p0.05). The satisfaction level regarding the web-based care education given to parents were found to be high. Conclusion: It was determined that the web-based care education given to the parents of children diagnosed with leukemia increased the parents' knowledge level, and the satisfaction with the web-based care education given to high. It is recommended to provide nurse-led module and video-supported web-based care education to parents of children diagnosed with leukemia.