Aspheric intraocular lens design using ZemaX opticstudio program
ZemaX opticstudio programi kullanilarak asferik göziçi lens tasarimi
  1. Tez No: 898907
  2. Yazar: KÜBRA DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NECMEDDİN YAZICI, PROF. DR. AHMET BİNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde katarakt ameliyatının amacı sadece görme keskinliğini geri kazandırmak değil aynı zamanda hastalara en iyi görme kalitesini sağlamaktır. Göz içi lenslere (GİL) yönelik endüstriyel sektör, katarakt ameliyatı sonrası hastaların görme kalitesini iyileştirmek için sürekli olarak yeni lens modelleri arayışındadır. Asferik GİL'ler korneanın küresel sapmasını düzeltmek için tasarlanmıştır. Göz yaşlandıkça optik kalite bozulur; bu bozulmanın kaynağı, kornea aberasyonu ile lens aberasyonu arasındaki dengenin kaybıdır. Bu çalışmada, Zemax OpticStudio programı kullanılarak korneanın pozitif küresel aberasyonunu telafi eden, negatif küresel aberasyona sahip asferik bir göz içi lens tasarlandı. Asferik GİL tasarımı için basitleştirilmiş bir insan gözü modeli kullanıldı. ISO 11979-2 standardında tanımlanan ISO Model Eye 1 kullanılarak tasarlanan lensin uyumluluk ve performans analizi yapıldı. Tasarım, PMTF cihazından alınan Modülasyon Transfer Fonksiyonu (MTF) ölçüm sonuçlarıyla doğrulandı. Zemax'tan alınan simülasyon sonuçları ile PMTF cihazından alınan deneysel ölçümler arasındaki karşılaştırmalı analiz, yürütülen optik performans analizlerinin doğruluğunu ve güvenilirliğini teyit ederek yakın korelasyon gösterdi.
Özet (Çeviri)
Nowadays; the aim of cataract surgery is not only to restore visual acuity but also to provide patients with the best quality of vision. The industrial sector for intraocular lenses (IOLs) is constantly searching for new lens models to improve the quality of vision of patients after cataract surgery. Aspheric IOLs are designed to correct the spherical aberration of the cornea. Optical quality deteriorates with increasing of eye's ages. The source of this distortion is the loss of balance between corneal aberration and lens aberration. In this study, an aspheric intraocular lens with negative spherical aberration, which compensates for the positive spherical aberration of the cornea, was designed using the Zemax OpticStudio program. A simplified human eye model was utilized for the aspheric IOL design. Compliance and performance analysis of the lens designed using the ISO Model Eye 1 as defined in the ISO 11979-2 standard was performed. The design was verified with Modulation Transfer Function (MTF) measurement results from the PMTF device. Comparative analysis between simulation results from Zemax and experimental measurements from the PMTF device demonstrated close correlation, affirming the accuracy and reliability of the optical performance analyses conducted.