Digitalization impact on project management in Türkiye context
Türkiye bağlamında proje yönetiminde dijitalleşmenin etkisi
  1. Tez No: 898914
  2. Yazar: MERVE NEPHANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, dijitalleşmenin Türkiye'deki proje yönetimi uygulamaları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma, dijitalleşmenin düzeyini ve uygulayıcıların karşılaştığı avantaj ve zorlukları değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda konuyla ilgili literatür taraması yapılmakta ve Türkiye'den çeşitli sektörlerden proje yönetimi profesyonellerinden oluşan 50 katılımcıya yönelik anket uygulanmaktadır. Veri toplama süreci, katılımcıların dijital araçları kullanım düzeylerini ve bu araçlarla ilgili deneyimlerini anlamayı amaçlamaktadır. Veriler nitel ve nicel yöntemler kullanılarak analiz edilmekte ve bu karma yöntem analizi ile çalışma konuya ilişkin derinlemesine sonuçlar vermektedir. Bulgular, proje yönetiminde dijital araçların etkin kullanımının proje verimliliğini artırdığını ancak aynı zamanda bazı zorlukları da beraberinde getirdiğini göstermektedir. Ayrıca çalışmada proje yönetiminde kullanılan yapay zeka, yazılım, bulut bilişimi ve veri analitiği gibi dijital araçların kullanım amaçlarına da yer verilmektedir. Çalışma, proje yönetiminde dijitalleşme potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için eğitim, farkındalık, yerli çözümler ve iş birlikleri konularına dikkat çekiyor ve bu alanda gelecekte yapılacak araştırmalara ışık tutuyor.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of digitalization on project management practices in Türkiye. The research aims to evaluate the level of digitalization and the advantages and challenges faced by practitioners. In this context, a relevant literature review is conducted, and a survey is conducted for 50 project management professionals from various sectors in Türkiye. The data collection process aims to understand the participants' level of use of digital tools and their experiences with these tools. Data are analyzed using qualitative and quantitative methods, and by this mix-method analysis, the study give in-depth results regarding the subject. Findings show that the effective use of digital tools in project management increases project efficiency, but also brings with it some difficulties. In addition, the study includes the purposes of use of digital tools such as artificial intelligence, software, cloud computing and data analytics used in project management. The study draws attention to the issues of education, awareness, domestic solutions and collaborations to maximize the potential of digitalization in project management and sheds light on future research in this field.