İpek proteini mikropartikülleri yüklü hidrojel formülasyonlarının geliştirilmesi ve In Vitro değerlendirilmesi
Development and In Vitro evaluation of silk protein microparticles loaded hydrogel formulations
- Tez No: 898931
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM YAPRAK KARAVANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Su, derinin esnekliğini ve yapısını koruyan en temel unsurdur. Derinin sağlıklı görünümünü ve işlevselliğini koruyabilmesi için, dış tabakanın (Stratum corneum) su içeriğinin korunması hayati önem taşır. Burada su kaybı olması, dış tabakanın yeniden yapılanmasını zayıflatır. Böylece transepidermal su kaybı artar ve deri elastikiyetini kaybeder. Bu süreç ilerledikçe, cilt kuruluğu kaçınılmaz hale gelir. Cilt kuruluğu sürecinde, inflamatuvar maddeler serbest kalır, bu da derinin sertleşmesine ve çatlamasına yol açar. Bunun sonucunda, deri daha hassas hale gelir ve enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale gelir. Bu süreç çevresel etkenlerden veya biyolojik yaşlanma süreci sebebiyle gerçekleşebilir. Nemlendirici özellikli preparatların kullanımı; cilt kuruluğu semptomlarının ve dolayısıyla yaşlı cildin görünümünün iyileştirilmesine de yardımcı olur. Bu sebeple nemlendirici özellikli preparatlar kozmetik preparatlar arasında büyük bir yer tutar. Doğal kaynakların korunması ve gezegenin geleceğini güvence altına alma amacı yeni dünyanın en önemli sosyal sorumluluklarındandır. Bu sebeple kozmetik endüstrisini de sürdürülebilir preparatların artmasına odaklanmaktadır. İpek proteini ve spirulina; sürdürülebilir içeriklere iyi birer örnektirler. Sürdürülebilir içerik olmalarının yanında, ipek proteininin cilt ile uyumlu olması, deriden su kaybının azaltılmasına yardımcı olması, cildi nemlendirmesi ve cildin elastikiyetini artırması gibi birçok faydası vardır. Spirulina da benzer şekilde cildi nemlendirir, kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur bu sayede cilt yaşlanmasının gecikmesini sağlar. Bu avantajlarının yanında ipek proteinin ve spirulinanın kötü kokuya sahip olması, ipek proteininin protein yapısından kaynaklı düşük stabilite ve düşük çözünürlük probleminin olması gibi dezavantajları vardır. Bu problemlerin önüne geçebilmek ve preparatın cilt üzerinde kalış süresini dolayısıyla etki süresini uzatmak için, ipek proteini ve spirulinanın mikropartikülleri hazırlanmıştır. Mikropartiküllerin hazırlanmasında yardımcı madde olarak çevre dostu ve biyouyumlu bir polimer olan sodyum aljinattan yararlanılmıştır. Daha sonra, bu mikropartiküller düşük toksisite, iyi biyouyumluluk gibi özellikleriyle bilinen kitosan polimeri ile hazırlanmış hidrojele yüklenmiştir. Bitmiş ürünün karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Bu tez çalışması ile sürdürülebilirlik hedefiyle ipek proteini ve spirulina aktif maddelerini içeren nemlendirici ve yaşlanma karşıtı özellikte bir kozmetik preparat hazırlanması, kozmetik ürünlerde yeni taşıyıcı sistemlerinin potansiyelinin değerlendirilmesi ve cilt bakımında yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Water is the most basic element that maintains the elasticity and structure of the skin. For the skin to maintain its healthy appearance and functionality, it is vital to maintain the water content of the outer layer (Stratum corneum). Water loss here weakens the restructuring of the outer layer. Thus, trans-epidermal water loss increases and the skin loses its elasticity. As this process progresses, skin dryness becomes inevitable. During the skin dryness process, inflammatory substances are released, which leads to hardening and cracking of the skin. As a result, the skin becomes more sensitive and more vulnerable to infections. This process can occur due to environmental factors or the biological aging process. The use of moisturizing preparations also helps to improve the symptoms of skin dryness and therefore the appearance of aged skin. For this reason, moisturizing preparations have a large place among cosmetic preparations. The aim of protecting natural resources and securing the future of the planet is one of the most important social responsibilities of the new world. For this reason, the cosmetics industry also focuses on increasing sustainable preparations. Silk protein and spirulina; are good examples of sustainable content. In addition to being sustainable content, silk protein has many benefits such as being compatible with the skin, helping to reduce water loss from the skin, moisturizing the skin, and increasing the elasticity of the skin. Spirulina also similarly moisturizes the skin, helps prevent wrinkles, and thus delays skin aging. In addition to these advantages, silk protein and spirulina have disadvantages such as having a bad odor, low stability, and low solubility problems due to the protein structure of silk protein. To prevent these problems and to extend the duration of the preparation on the skin and therefore the duration of its effect, microparticles of silk protein and spirulina were prepared. Sodium alginate, an environmentally friendly and biocompatible polymer, was used as an excipient in the preparation of microparticles. Then, these microparticles were loaded into the hydrogel prepared with chitosan polymer, known for its properties such as low toxicity and good biocompatibility. Characterization studies of the finished product were carried out. This thesis aims to prepare a moisturizing and antiaging cosmetic preparation containing silk protein and spirulina active ingredients with sustainability goals, to evaluate the potential of new carrier systems in cosmetic products, and to contribute to the development of innovative approaches in skin care.