Antalya ilinde köpeklerde gözlenen paraziter deri hastalıklarının çeşitliliği ve insidansı
Diversity and incidence of parasitic skin diseases observed in dogs in Antalya province
  1. Tez No: 898933
  2. Yazar: HASAN BALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, 2016 – 2017 (Grup 1) ve 2022 – 2023 (Grup 2) yılları arasında, Antalya'da özel hayvan hastaneleri, özel klinikler ve barınaklardan temin edilen çeşitli ırk, yaş ve cinsiyetteki köpeklerde ektoparazitlerin insidansı ve sebep olduğu deri hastalıklarının çeşitliliğinin araştırılması amaçlandı. Grup 1'de, dermatolojik problemli toplam 200 köpeğin %71 (142 köpek)'inde kene, %57 (114 köpek)'sinde pire gözlendi. Grup 2'de incelenen toplam 1250 köpeğin %32 (400 köpek)'sinde kene, %68 (850 köpek)'inde ise pire enfestasyonu tespit edildi. Grup 1'de, %36,5 (73 köpek)'inde Demodex canis, %26 (52 köpek)'sında Sarcoptes scabei Grup 2'de incelenen köpeklerin; %40 (500 köpek)'ında Demodex canis, %2 (5 köpek)'sinde ise Sarcoptes scabei identifiye edildi. Grup 1'de, köpeklerin %23,5 (47 köpek)'inde Grup 2'de ise; %49,6 (620 köpek)'sında Kutanöz Leishmaniasis identifiye edildi. Grup 1'de köpeklerden alınan svab örneklerinin %10 (20 köpek)'unda, Grup 2'de ise, %10 (125 köpek)'unda Otodectes cynotis direkt olarak identifiye edildi. Grup 1'de, %2,5 (5 köpek)'inde, Grup 2'de ise %0,08 (1 köpek)'inde Cheyletiella yasguri identifiye edildi. Grup 1'de, %1,5 (3 köpek)'inde, Grup 2'de ise %1,2 (15 köpek)'sinde Trombicula spp. identifiye edildi. İstatistiki sonuçlar incelendiğinde; etkenlerden kene, pire, Sarcoptes scabei, Leishmania infantum ve Trombicula spp.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the incidence of ectoparasites and the diversity of skin diseases caused by them in dogs of various breeds, ages and sexes from private animal hospitals, private clinics and shelters in Antalya between the years 2016-2017 (Group 1) and 2022-2023 (Group 2). In Group 1, ticks were observed in 71% (142 dogs) and fleas in 57% (114 dogs) of a total of 200 dogs with dermatological problems. In Group 2, ticks were detected in 32% (400 dogs) and flea infestation was detected in 68% (850 dogs). In Group 1, Demodex canis was detected in 36.5% (73 dogs) and Sarcoptes scabei was detected in 26% (52 dogs) of the dogs examined in Group 2; Demodex canis was identified in 40% (500 dogs) and Sarcoptes scabei in 2% (5 dogs). Cutaneous Leishmaniasis was identified in 23.5% (47 dogs) of the dogs in Group 1 and 49.6% (620 dogs) in Group 2. Otodectes cynotis was directly identified in 10% (20 dogs) of the swab samples taken from the dogs in Group 1 and 10% (125 dogs) in Group 2. Cheyletiella yasguri was identified in 2.5% (5 dogs) in Group 1 and 0.08% (1 dog) in Group 2. Trombicula spp. was identified in 1.5% (3 dogs) in Group 1 and 1.2% (15 dogs) in Group 2. When the statistical results were examined, differences were found according to the incidence rate for ticks, fleas, Sarcoptes scabei, Leishmania infantum and Trombicula spp.