Düşük tork ve hız değerinin kök kanal tedavisi sonrası post operatif ağrıya olan etkisinin incelenmesi: Bir randomize klinik araştırma
Investigation of the effect of low torque and speed values on post operative pain after root canal treatment: A randomized clinical study
- Tez No: 898934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİRHAN UYGUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, asemptomatik devital mandibular birinci büyük azı dişlerinde düşük tork ve hız değerlerinin, post-operatif ağrıya etkisini karşılaştırmaktır. Yöntem: Bu randomize klinik çalışmaya 80 hasta dahil edildi. Hastalar kök kanal şekillendirmesi sırasında kullanılan Fanta V Taper Gold döner eğe sisteminin farklı tork ve hız değerlerine göre dörde ayrıldı. Birinci gruba 1N tork ve 250 rpm hız, ikinci gruba 1N tork ve 350 rpm hız, üçüncü gruba 2N tork ve 250 rpm hız ve dördüncü gruba 2N tork ve 350 rpm hız olacak şekilde kanal şekillendirilmesi yapıldı. Hastalar tedavi sonrası ağrı yoğunluklarını 6.,24.,48.,72. saat ve 7. günde 10 cm'lik görsel analog skalasına kaydettiler. Her bir zaman aralığı için grupların karşılaştırılmasında One-Way ANOVA ve Kruskal Wallis, grupların zamana göre karşılaştırmasında tekrarlı ölçümler için varyans analizi (repeated measures ANOVA) kullanıldı. Bulgular: İstatistiksel analiz sonuçlarına göre düşük tork ve hız değerleri işlem sonrası post-op ağrı düzeylerinde anlamlı bir farklılık yaratmamıştır (p>0,005). İşlem anında preparasyon süreleri karşılaştırılmış olup 1N, 250 RPM uygulanan grupta anlamlı olarak daha fazla sürede preparasyon tamamlanmıştır. İşlem sonrası analjezik alınımı açısından gruplar arası anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuç: Bu çalışmanın sınırlamaları dahilinde, üretici firmanın belirlediği değerlerden daha düşük tork ve hız uygulanmasının işlem sonrası post-op ağrıda üstünlük sağlamadığı, ancak düşük tork ve hız değerlerinin işlem esnasında preparasyon süresini uzattığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis study is to compare the effects of low torque and speed values on postoperative pain in asymptomatic devital mandibular first molars. Materials and Methods: This randomized clinical study included 80 patients. Patients were divided into four groups according to the different torque and speed values of the Fanta V Taper Gold rotary file system used during root canal shaping. The first group was shaped with 1N torque and 250 rpm speed, the second group with 1N torque and 350 rpm speed, the third group with 2N torque and 250 rpm speed, and the fourth group with 2N torque and 350 rpm speed. Patients recorded their pain intensity on a 10 cm visual analog scale at 6, 24, 48, 72 hours, and 7 days after treatment. One Way ANOVA and Kruskal Wallis were used for comparison of groups for each time interval, and repeated measures ANOVA was used for comparison of groups according to time. Results: According to the statistical analysis results, low torque and speed values did not create a significant difference in postoperative pain levels after the procedure (p>0.005). Preparation times were compared during the procedure and the preparation was completed in a significantly longer time in the group applied 1N, 250 RPM. No significant difference was found between the groups in terms of analgesic intake after the procedure. Conclusion: Within the limitations of this study, it was determined that applying lower torque and speed than the values specified by the manufacturer did not provide superiority in postoperative pain after the procedure, but low torque and speed values prolonged the preparation time during the procedure.