Gelişimsel dil bozukluğu olan ve olmayan 48-72 aylık çocukların işitsel işlemleme becerilerinin karşılaştırılması
Comparing auditory processing skills of children aged 48-72 months with and without developmental language disorder
  1. Tez No: 898939
  2. Yazar: YİĞİTCAN PERKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT CAN ÇETİNKAYA, DOÇ. DR. İBRAHİM CAN YAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, gelişimsel dil bozukluğu olan ve tipik gelişim gösteren ve çocukların işitsel işlemleme becerilerinin betimlenerek karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini yaşları 48-72 aylar arası değişen, gelişimsel dil bozukluğu olan (n=30) ve tipik gelişim gösteren (n=30) olmak üzere toplam 60 çocuk oluşturmaktadır. Dahil edilme kriterlerini karşılayan çocuklara Okul Öncesi İşitsel İşlemleme Testi uygulanmıştır. Verilerin analiz edilmesinde SPSS programı kullanılmış olup yapılan istatiksel analizler gelişimsel dil bozukluğu olan ve tipik gelişim gösteren çocukların Okul Öncesi İşitsel İşlemleme Testi puanlarının karşılaştırmasında testin alt boyutları (Ses Bilgisel Farkındalık-Aynı Sesle Başlayan, Ses Bilgisel Farkındalık-Aynı Sesle Biten, Kısa Süreli İşitsel Bellek, İşitsel Ayırt Etme) ve test toplam puanında anlamlı fark bulunarak; tipik gelişim gösteren grubun puanlarının gelişim dil bozukluğu gösteren gruptan yüksek bulunduğu görülmüştür. Gelişimsel dil bozukluğu olan çocukların test sonucunda elde puanlar cinsiyetlerine göre incelendiğinde testin“Kısa Süreli İşitsel Bellek ve İşitsel Ayırt Etme”alt boyutları ve test toplam puanında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre gelişimsel dil bozukluğu olan çocukların dil ve iletişim becerilerini destekleyici yöntemler uygulanması ve işitsel işlemleme becerilerini geliştirecek oyunlar, etkinlikler ve egzersizler planlanabilmesi adına erken tanı ve erken müdahalenin kritik önem taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to describe and compare the auditory processing skills of children with developmental language disorder and typically developing children. The sample consisted of 60 children aged between 48-72 months, including children with developmental language disorder (n=30) and typically developing children (n=30). Children who met the inclusion criteria were administered the Preschool Auditory Processing Test. SPSS program was used to analyze the data and statistical analyses showed that there was a significant difference in the sub-dimensions of the test (Phonological Awareness-Starting with the Same Sound, Phonological Awareness-Ending with the Same Sound, Short-Term Auditory Memory, Auditory Discrimination) and the total score of the test in the comparison of the Preschool Auditory Processing Test scores of children with developmental language disorder and typically developing children; and the scores of the typically developing group were higher than the group with developmental language disorder. When the test scores of children with developmental language disorder were analyzed according to their gender, it was concluded that there was a statistically significant difference in the“Short-Term Auditory Memory and Auditory Discrimination”sub-dimensions of the test and the total test score. According to the findings obtained from the study, it was concluded that early diagnosis and early intervention are critical in order to apply methods that support the language and communication skills of children with developmental language disorder and to plan games, activities and exercises to improve auditory processing skills.