Kedilerde ovaryohisterektomi sonrasında ensizyon yarasında lokal olarak kullanılan kitin bazlı hidrojel veya bitkisel bazlıhidrojelin iyileşmeye etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of chitin-based hydrogel orplant-based hydrogel locally applied on the incisionwound in cats after ovariohysterectomy on healing
  1. Tez No: 898941
  2. Yazar: ORHUN KABASAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN GÜLTİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve jinekoloji Bilim Dalı (Veteriner Hekimlik)
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, ovariohisterektomi (OHE) sonrası oluşan ensizyon yaralarının en hızlı şekilde iyileştirilmesi amaçlandı. Çalışmaya alınan kediler, kitin bazlı hidrojel (Chitligsan) uygulanan (Grup I, n=7), bitkisel bazlı hidrojel (Chenidine) uygulanan (Grup II, n=7) ve herhangi bir uygulama yapılmayan kontrol grubu (Grup III, n=7) olarak üç gruba ayrıldı. Postoperatif dönemde yara bölgesine 0. ile 7. günler arasında günlük olarak belirlenen hidrojeller sürüldü. Yara iyileşmesi, morfolojik olarak kanama, ödem, damarlanma, konjesyon ve dikiş hattında açılma olup olmadığına göre değerlendirildi. Aynı zamanda, serum total antioksidan kapasite (TAK) ve total oksidan durum (TOK) ölçümleri yapıldı. Bulgularda, 7.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to achieve the fastest possible healing of incision wounds following ovariohysterectomy (OHE). The study included cats divided into three groups: Group I (n=7) received chitosan-based hydrogel (Chitligsan), Group II (n=7) received plant-based hydrogel (Chenidine), and Group III (n=7) was the control group with no treatment. Hydrogels were applied daily to the wound area from day 0 to day 7 during the postoperative period. Wound healing was evaluated based on bleeding, edema, vascularization, congestion, and any dehiscence at the suture line, while serum total antioxidant capacity (TAC) and total oxidant status (TOS) measurements were also performed.