Öz bakım becerilerinde ebeveyn desteğinin çocuklardakiağız-diş sağlığı ve dental ihmal ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between parental support in self-care skills and oral-dental health and dental neglect in children
- Tez No: 898942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Öz Bakım Becerilerinde Ebeveyn Desteğinin Çocuklardaki Ağız-Diş Sağlığı ve Dental İhmal ile İlişkisinin Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmada 36-72 aylık çocukların öz bakım becerilerinde ebeveyn desteğinin çocuklardaki ağız-diş sağlığı ve dental ihmal ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Mayıs 2023 ve Mayıs 2024 tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı'na başvuran 36-72 ay arası sistemik olarak sağlıklı 602 hasta ve ebeveyni dahil edildi. Bu kesitsel çalışmanın başlangıç aşamasında, çocukların ve ebeveynlerin demografik bilgileri ile çocukların ağız sağlığına ilişkin veriler toplandı. Sonrasında, öz bakım becerilerinde ebeveyn desteğini değerlendirmek için ÖBEDE, ebeveynlerin dental ihmal düzeylerini değerlendirmek için ise DİÖ uygulandı. Son aşamada, çocukların ağız-diş sağlığını değerlendirmek amacıyla ağız içi muayeneleri yapıldı ve dmft, pufa, Pİ, Gİ ve SKİ değerleri kaydedildi. İstatistiksel analiz için Jamovi 2.3.28 İstatistik Programı kullanıldı. Ki-kare, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis Testi ve Spearmen Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of the Relationship Between Parental Support in Self-Care Skills and Oral-Dental Health and Dental Neglect in Children Aim: It is aimed to examine the relationship between parental support in self-care skills of 36-72 month old children and oral-dental health and dental neglect. Material and Method: The study included 602 systemically healthy patients aged 36 to 72 months and their parents who applied to the Department of Pediatric Dentistry at Recep Tayyip Erdoğan University Faculty of Dentistry between May 2023 and May 2024. In the initial phase of this cross-sectional study, demographic information about the children and their parents, as well as data on the children's oral health, were collected. Subsequently, PSISS was used to assess parental support in self-care skills, and DNS was used to evaluate the level of dental neglect among parents. In the final stage, intraoral examinations were performed to assess the children's oral health and dmft, pufa, PI, GI, and BOP index values were recorded. For statistical analysis, Jamovi 2.3.28 Statistics Program was used. Chi-square, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test, Spearmen Correlation Analysis and Regression Analysis were performed.