Örgütsel kültür ve yöneticilerde kendini geliştirme
Organizational culture and manager self-development
- Tez No: 89895
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel kültür ile yöneticilerin kendilerini geliştirme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu doğrultuda bir araştırma yapmaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde örgütsel kültür kavramı ele alınmış, tanımı, öğeleri, oluşumu ve yerleşmesi, çeşitleri, fonksiyonları ile ilgili teorik bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, kendini geliştirme konusu incelenmiştir. İlk önce kendini geliştirmenin tanımı, benzer kavramlar, bilgi toplumu, yöneticide kendini geliştirme, yöneticilerin eskimesi, yönetici eğitimi, yetiştirilmesi ve geliştirilmesi konularına değinilmiş, kendini geliştirme ile ilgili olarak iki model sunulmuştur. Ayrıca örgütsel kültür ile kendini geliştirme arasındaki ilişki teorik olarak ortaya konulmuştur. Üçüncü bölüm, araştırmanın amacına dayalı olarak geliştirilen araçlar, gözlem ve mülakat yoluyla altı işletemeden elde edilen verilerin analizi, bulguları ve yorumlanmasını içermektedir. Bu çalışmanın sonucunda öğrenmeye dayalı bir örgütsel kültür ile yöneticilerin kendini geliştirme düzeyi arasında pozitif yönde bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca örgütlerin kültürel yönden farklı oldukları, bu farkın sektör bakmımdan daha da arttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to find out the relationship between organizational culture and manager self-development and to make an applied research in this direction. The study consists of three chapters. In the first chapter, organizational culture concept theoretically explained, giving information about its definition, elements, formation, embedding, types and functions. In the second chapter, self-development has been studied. First, the definition, similar concepts, knowledge society, manager self-development, manager obsolescence, manager education, training and development subjects have been mentioned and two models about self-development have been presented. Second, the relationship between organizational culture and self-development has theoretically been revealed. The third chapter consists of l)analysis of six companies' data obtained by observations, interviews and tools developed according to the aim of the study, 2)findings, and 3)interpretation. As a result of this study, it has been established that there is a positive relationship between organizational culture based on learning and manager self- development degree. The more powerful learning culture properties an organization has, the higher self-development degree managers will have. In addition, it has been found out that organizations differ from each other in terms of culture and the gap increases inter-sectors.