Kondrositlerde oksidatif stresle indüklenen hücresel yaşlanma üzerine Rosmarinus officinalis bileşenlerinin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of Rosmarinus officinalis components on oxidative stress-induced cellular aging in chondrocytes
  1. Tez No: 898982
  2. Yazar: KÜBRA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DİDEM KOZACI, PROF. DR. ASLI FAHRİYE CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Romatoloji, Biochemistry, Molecular Medicine, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Translasyonel Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yaşlanmanın ayırt edici özelliklerinden biri olan senesens kalıcı hücre döngüsü durması ve proinflamatuar moleküllerin çevredeki mikro çevre salınması ile karakterizedir. Senesens, farklı koşullar altında olumlu ya da olumsuz roller oynayan karmaşık ve evrimsel olarak korunan bir programdır. Kıkırdak dokunun ana hücresi olan kondrositler, kıkırdak bütünlüğünü, travmalara bağlı matrikste gelişen hasarı onararak korumaktır. Bu etkinin yok olması ve kondrosit hücrelerinde meydana gelen değişiklikler dejeneratif hastalık olan osteoartrit ile ilişkilidir. Senesens, OA dahil olmak üzere yaşlanmayla ilişkili sayısız hastalığın patogenezinde ve ilerlemesinde rol oynar. Eklemde meydana gelen zararlı mikroçevre değişiklikleri ve disfonksiyonu yaşlanan kondrositlerin seçici olarak elimine edilmesiyle değiştirilebilir; bu yolla kıkırdağının yaşlanması yavaşlatılabilir, hatta durdurulabilir. Bu eliminasyon işlemi için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Senesens hücrelerin ölümünü seçici olarak indükleyen ilaçları (senolitikler) kullanarak yaşlanan hücrelerin ortadan kaldırılması OA tedavisine yönelik farmakoterapötik bir yaklaşımdır. Rosmarinus Officinalis (biberiye) bileşenleri anti-oksidan, anti- inflamatuvar ve detoksifiye edici etkilere sahiptirler. Bu bilgiler ışığında çalışmamız da kondrositlerde oksidatif stresle indüklenen hücresel yaşlanma üzerine biberiye bileşiklerinin olası etkilerini ve mekanizmalarını incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmamızda insan kondrosit hücrelerinin senesensi H2O2 ile indüklenmiştir. Senesensi indüklenmemiş ve indüklenmiş gruplarda Rosmarinik asit (RA, Karnosol (K) ve Karnosik Asit (KA) uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Hücre proliferasyonu (WST-1), toksisite (LDH), oksidatif stres (MDA düzeyleri), senesens belirteçleri (SA-β- galaktozidaz) üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca senesens belirteçleri (p16 ve p21), apoptoz belirteçleri (Bcl-2, p53) ve ER stres belirteçleri (XBP-1 ve CHOP) gen (RT-qPCR) ve protein (WB ve immünositokimya) düzeyinde çalışılmıştır. Çalışmamız sonucunda uyguladığımız bileşiklerin (RA, K ve KA) proliferasyonu ve toksisiteyi doza bağımlı olarak etkilediğini, MDA düzeylerini azalttıklarını bunun sonucunda anti-oksidan özelliklerini, p16 ve p21 gen ekspresyonlarını baskıladıklarını, bunun sonucunda hücre döngüsü durmasına ya da döngüsü durmuş hücre gruplarında döngüye yeniden dönüş olabileceğini bulduk. Apoptozu baskıladıkları ve ER stresi azalttıkları gen ve protein düzeyinde gösterilmiştir. Bu bileşiklerin OA gibi hastalıkların tedavisinde olası antiokasidan ajan olarak kullanımında doz etkimliği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Senescence, one of the hallmarks of aging, is characterized by permanent cell cycle arrest and the release of proinflammatory molecules into the surrounding microenvironment. Senescence is a complex and evolutionarily conserved program that plays positive or negative roles under different conditions. Chondrocytes, the main cells of cartilage tissue, maintain cartilage integrity by repairing damage to the matrix due to trauma. The absence of this effect and changes in chondrocyte cells are associated with the degenerative disease osteoarthritis. Senescence plays a role in the pathogenesis and progression of numerous diseases associated with aging, including OA. The deleterious microenvironmental changes and dysfunction occurring in the joint can be altered by selectively eliminating senescent chondrocytes; in this way, aging of the cartilage can be slowed down or even stopped. Various methods are used for this elimination process. Elimination of senescent cells using drugs that selectively induce the death of senescent cells (senolytics) is a pharmacotherapeutic approach to the treatment of OA. Rosmarinus officinalis (rosemary) components have anti-oxidant, anti-inflammatory and detoxifying effects. In light of this information, our study aimed to investigate the possible effects and mechanisms of rosemary compounds on cellular aging induced by oxidative stress in chondrocytes. In our study, senescence in human chondrocyte cells was induced with H2O2. Applications of Rosmarinic Acid (RA), Carnosol (K), and Carnosic Acid (KA) were conducted in both non-induced and induced senescence groups. We investigated cell proliferation (WST-1), toxicity (LDH), oxidative stress (MDA levels), and senescence markers (SA-β-galactosidase). Additionally, we studied senescence markers (p16 and p21), apoptosis markers (Bcl-2, p53), and ER stress markers (XBP-1 and CHOP) at gene (RT- qPCR) and protein (WB and immunocytochemistry) levels. Our study found that the applied compounds (RA, K, and KA) dose-dependently affected proliferation and toxicity, reduced MDA levels, thereby suppressing antioxidant properties, and inhibited p16 and p21 gene expressions. This may potentially lead to cell cycle arrest reversal or re-entry in arrested cell groups. We also demonstrated their suppression of apoptosis and reduction of ER stress at gene and protein levels. Dose-effectiveness should be taken into consideration when using these compounds as potential antioxidant agents in the treatment of diseases such as OA.