Myastenia gravis hastalarında vats timektominin Myastenia gravis'in medikal tedavisine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of video-assisted thoracoscopic thymectomy on medical treatment of myasthenia gravis in patients with Myasthenia gravis
  1. Tez No: 898987
  2. Yazar: OSMAN NURİ SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Myastenia Gravis Hastalarında Video Yardımlı Torakoskopik Timektominin Myastenia Gravis'in Medikal Tedavisine Etkisinin Araştırılması Amaç:Myastenia gravis (MG) hastalarında timektominin ve bazı klinik değişkenlerin postoperatif dönem 3. ay ve 12. ayda medikal tedavi dozuna etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde MG tanılı timektomi cerrahisi yapılan hastalarda retrospektif olarak yapılmıştır. Çalışmaya MG tanılı 66 hasta dahil edildi. Preoperatif dönem, postoperatif 3. ay ve 12. ayda piridostigmin bromür, prednizolon ve azatioprin kullanımları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda preoperatif dönemle karşılaştırıldığında timektomi sonrası 12. ay piridostigmin bromür kullanım dozunda anlamlı düzeyde düşüş bulunmuştur (p=0.003). Prednizolon kullanım dozunda postoperatif 12. ayda anlamlı düzeyde düşüş bulunmuştur (p=0.001). Azatioprin dozunda ise postoperatif hem 3. ay (p=0.003) hem de 12.
Özet (Çeviri)
Investigation of The Effect of Video-Assisted Thoracoscopic Thymectomy on Medical Treatment of Myasthenia Gravis in Patients with Myasthenia Gravis Objective: The aim of this study was to investigate the effects of thymectomy and some clinical variables on the dose of medical treatment at 3rd and 12th months postoperatively in patients with myasthenia gravis (MG). Materials and Methods: Our study was conducted retrospectively on patients diagnosed with MG who underwent thymectomy surgery at Çukurova University Faculty of Medicine Hospital. 66 patients diagnosed with MG were included in the study. The use of pyridostigmine bromide, prednisolone and azathioprine in the preoperative period, 3rd and 12th months postoperatively was compared. Results: In our study, a significant decrease was found in the 12th month pyridostigmine bromide dose after thymectomy compared to the preoperative period (p=0.003). A significant decrease was found in the prednisolone dose at the 12th postoperative month (p=0.001).